AFERA KAMIONI Hebrang: Rončević nije kriv

Stazić: Vlada, DORH i Državna revizija prikrivaju HDZ-ov kriminal

11.05.2009.
u 11:48

Vladajuća većina u povjerenstvu koje istražuje nabavu vojnih kamiona iz 2004. zaključila je, bez nazočnosti oporbe, da bivši ministar obrane Berislav Rončević nije prekršio zakon niti oštetio proračun, a svoje će zaključke u dvanaest točaka poslati na plenarnu sjednicu Sabora. Za cijelu aferu krive "istu ekipu koja je 2003. bez natječaja nabavila 680 vatrogasnih vozila mercedes, a riječ je o bivšoj Vladi na čelu s Ivicom Račanom".

U jednom od zaključaka hadezeovci navode kako su u tijeku vještačenja kamiona, ali da nalaz nikako ne može teretiti Rončevića jer je on samo postupao po savjetima stručnih suradnika. Na pitanje utječe li time HDZ na rad policije, Hebrang odgovara da ne jer da je policija utvrdila kako nema nezakonitosti, a da je USKOK naknadno zatražio dodatne postupke.

Predsjednik povjerenstva Nenad Stazić, pak, tvrdi kako HDZ, Vlada, Državno odvjetništvo i Državna revizija godinama prikrivaju kriminal u nabavi kamiona MORH-u, jer on seže do tadašnjeg potpredsjednika Vlade Andrije Hebranga i premijera Ive Sanadera.

Kazna za klevete
Time se nastavlja cirkuska trakavica s kamionima koja traje četiri i pol godine, a kojom se povjerenstvo bavi gotovo tri mjeseca. Naime, iako vladajući tvrde kako je njihovim zaključkom povjerenstvo završilo svoj posao, Stazić kaže kako će sazvati sjednicu za petak, a ako se HDZ-ova i HSS-ova većina ne odazovu, da će o tome obavijestiti predsjednika Sabora. Postupak većine smatra samo nastavkom zataškavanja cijele afere.

Državno je odvjetništvo čekalo gotovo tri godine prije nego je bilo što poduzelo u vezi s nabavom kamiona, a policija nije ništa učinila dok je Rončević bio ministar unutarnjih poslova, naglasio je Stazić, koji iz toga izvlači zaključak da se radi o prikrivanju istine. Razlog za prikrivanje nalazi u tome što je u vrijeme nabave kamiona Hebrang bio potpredsjednik Vlade.

Dokumenti u korist Rončevića
Iz analiziranih dokumenata vidljivo je da je zahtjev za pregovaranje s dvama ponuđačima, tvrtkama Eurokamion i Euroline, uputio Glavni stožer, a da je Rončevićevo ministarstvo posao dodijelilo jeftinijem ponuđaču, naglašavaju hadezeovci. Smatraju kako je Rončeviću nanesena nepopravljiva šteta lažnim optužbama o korupciji te da bi nadležna tijela trebala istražiti postoji li kaznena odgovornost zbog kleveta na njegov račun.

Na izravno pitanje odnosi li se zahtjev za istragu na predsjednika RH Stjepana Mesića, koji je često govorio o nezakonitoj nabavi kamiona, hadezeovci ga nisu htjeli izravno prozvati, kao ni za tvrdnje kako "jedan dan nije bilo novaca za kamione, a drugi dan je bilo", što je Mesić također u više navrata izjavio.
- Pa on je naš predsjednik, mi smo za njega glasovali - rekao je Hebrang, a kasnije se ispravio kako je mislio da "smo mi kao narod glasali za njega".

General Milićević prekršio zakon
Jedan od zaključaka je i da je bivši glavni inspektor obrane general Jozo Milićević prekršio zakon jer nije imao ovlasti obavljati nadzor nad MORH-om, no unatoč tome HDZ-ov Andrija Hebrang naglašava kako to nije razlog za nečasni otpust generala koji ima iznimne zasluge iz Domovinskog rata.
- On se nije snašao u administrativnoj službi. Da je pročitao Zakon o obrani, možda bi - rekao je Hebrang.

Privatno okupljanje zastupnika
Predsjednik povjerenstva Nenad Stazić izjavio je kako je sjednica koju su održali zastupnici HDZ-a i HSS-a nelegalna te da je zapravo riječ o privatnom okupljanju grupe zastupnika zato što je on u četvrtak zaključio sjednicu, a jedino je on kao predsjednik može sazvati. Hadezeovci su, svjesni da ne mogu sazvati novu sjednicu, odlučili danas nastaviti prošlotjednu, no Stazić je na konferenciju za medije donio fonogram prošle sjednice iz koje je vidljivo da je on tu sjednicu zaključio, pa većina nije imala zakonsko uporište nastaviti sjednicu.

Hebrang tvrdi da Stazić nije imao pravo završiti sjednicu dok ne stavi na glasovanje sve prijedloge koje su članovi povjerenstva predlagali, pa njegovu odluku o prekidu sjednice smatraju protuposlovničkom.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije