ukinut Zakon o izbornim jedinicama

Što će biti ako nam se dogode izbori?; Šeparović: Formalno se mogu provesti, ali...

Ustavni sud: Nijedno referendumsko pitanje Mosta nije u skladu s Ustavom
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
1/4
07.02.2023.
u 14:50

Oni bi se formalno mogli provesti, ali je pitanje je što bi, u eventualnim izbornim sporovima povodom žalbi pojedinih kandidata, političara, stranaka, Ustavni sud odlučio. Moja preporuka je zakonodavstvu da ne čeka ovaj rok 1. listopada, nego da donese Zakon što prije, kazao je Šeparović.

Ustavni sud ukinuo je Zakon o izbornim jedinicama koji prestaje vrijediti 1. listopada ove godine do kada bi Hrvatski sabor trebao osigurati provedbu ustavnog jamstva jednakog biračkog prava. Predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović održao je konferenciju za medije. 

Na pitanje novinarke Večernjeg lista Ive Boban Valečić: 'Što ako nam se u međuvremenu dogode izbori?', Šeparovića je rekao:

"E to je vrlo zanimljivo pitanje, o tome će voditi računa zakonodavac, a vjerojatno i Ustavni sud. Dakle, Zakon je formalno na snazi, do 1. listopada, normalno bi se izbori mogli provesti, međutim proveli bi se po Zakonu koji je Ustavni sud utvrdio da je neustavan. Prema tome oni bi se formalno mogli provesti, ali je pitanje je što bi, u eventualnim izbornim sporovima povodom žalbi pojedinih kandidata, političara, stranaka, Ustavni sud odlučio. Moja preporuka je zakonodavstvu da ne čeka ovaj rok 1. listopada, nego da donese Zakon što prije". 

Govorite o diskrepanciji između podataka u registru birača i popisa stanovništva. Je li to uputa zakonodavcu da treba voditi računa da prije nego što eventualno donese novi Zakon, propiše nove jedinice, da prije toga uskladi podatke, pitala je novinarka Večernjeg.

"Ne, ne moraju usklađivati ta dva podatka, ali moraju podaci iz registra biti vjerodostojni, točni i održavati stvarno stanje. Mi smo podatke iz registra koji su jedino službeni i govore o biračima, koristili usporedno s rezultatima popisa, da bi gledali trendove. I trendovi i iz jednog i drugog službenog izvora pokazuju istu stvar, a to je odstupanje. Međutim mjerodavni su podaci iz registra birača koji moraju biti usklađeni sa stvarnim stanjem i naravno Ustavni sud je pozvao zakonodavca, i ne samo zakonodavca, nego i sva tijela koja primjenjuju Zakon da su dužni primjenjivati Zakon i o registru i o prebivalištu građana. Ali Ustavni sud ne poziva na nikakve hajke, ni pozivanja da se brišu neki. Mogu se brisati ali sukladno Zakonu. To je dakle smisao. Moj odgovor je da, iz registra birača, a popis stanovništva služio je kao orijentacijski, kontrolni mehanizam da bi se ovi podaci iz registra birača koji postoje još iz izbora 2015., 2016., 2020. i iz prosinca 2022., da bi ih preko popisa stanovništva kontrolirali", objasnio je predsjednik Ustavnog suda. 

Komentara 4

DU
Deleted user
15:09 07.02.2023.

Hoće li se urediti i izborne jedinice za manjinske zastupnike? Pa da onda i oni konačno budu u realnom brojčanom odnosu prema broju svojih birača...

OT
otrovnijezik
15:06 07.02.2023.

Ukoliko broju birača dodamo i mrtve ima nas da možemo Rusiju pregaziti i to goloruki.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije