negativne procjene

Što pad gospodarstva u Njemačkoj znači za Hrvatsku: 'Svijet je u velikim promjenama'

Protest by Germany's GDL train drivers union in Berlin
Foto: LIESA JOHANNSSEN/REUTERS
1/3
27.12.2023.
u 12:17

Ako se i ne smanji broj dolazaka njemačkih turista, ekonomist Ljubo Jurčić napominje kako će se smanjiti njihova potrošnja

Njemački ekonomski institut (IW) procjenjuje da će tamošnje gospodarstvo u idućoj godini pasti za 0,5 posto. Ako do toga dođe, to bi bila druga godina zaredom pada gospodarskih aktivnosti u najsnažnijem europskom gospodarstvu. Za razliku od negativnih procjena IW-a, njemačka vlada za iduću godinu predviđa rast BDP-a od 1,3 posto, dok vladino savjetodavno tijelo, Vijeće ekonomskih stručnjaka, predviđa rast od 0,7 posto.

Njemačku se naziva “bolesnikom EU” koji, prema uzrečici, “kada kihne to osjeti cijela Europa”. Ekonomist Ljubo Jurčić komentirao je stoga hoće li i u kojoj mjeri Hrvatska osjetiti ako Njemačka ipak “kihne”.

“Ovisi u kojim se sektorima u Njemačkoj događa stagnacija i kakvu robu izvozimo u Njemačku. Ako izvozimo robu široke potrošnje, poput odjeće ili namještaja, a stagnacija direktno pogodi potrošače u Njemačkoj, onda se na nas to snažnije odrazi jer se smanji potražnja. Ako izvozimo poluproizvode ili sirovinu za njemačku industriju, onda treba gledati u kojim se sektorima tamo događa stagnacija. Budući da nam je Njemačka prvi ili drugi vanjskotrgovinski partner – u tome se smjenjuje s Italijom – možemo očekivati usporavanje izvoza iz Hrvatske. Uostalom, to se već dogodilo u drugoj polovici ove godine”, kazao je za N1.

VEZANI ČLANCI:

“Ako recesija u Njemačkoj potraje do ljeta, to će se onda prenijeti na naš turizam. Bude li pad BDP-a u Njemačkoj oko 1 posto, pad njemačkog turizma prema van, a time i prema Hrvatskoj, trebao bi biti oko 3 posto. To znači da bi se priljev njemačkih turista u Hrvatsku, a njih je najviše, smanjio za 3 posto. Dakle, ako dođe do stagnacije u Njemačkoj, to bi se prelilo na Hrvatsku preko dva kanala – padom robnog izvoza i padom prihoda od turizma”, ustvrdio je Jurčić.

Ako se i ne smanji broj dolazaka njemačkih turista, Jurčić napominje kako će se smanjiti njihova potrošnja. "Ako dođe do stagnacije, Nijemci će manje trošiti i kod kuće i u inozemstvu. Kad dođe do takve situacije, oni se prije odriču turizma u inozemstvu nego doma. To je njihova životna navika – manje troše i kod kuće, ali i ne napuštaju običaj vikendom ići u svoja izletišta”, ističe.

Jurčić se osvrnuo i na promjene na globalnoj razini: "Svijet je u velikim promjenama koje nisu toliko vidljive na površini. Mi vidimo ratove i stradanja ljudi u Ukrajini, u Palestini i drugdje, ali puno slojevitiji procesi događaju se u području nevidljivom običnom čovjeku. Svijet će 2024. i dalje biti u stagnaciji”.

GALERIJA TOP 100 fotografija u 2023. godini

Protest by Germany's GDL train drivers union in Berlin
1/100

Komentara 6

VO
Vorg
13:44 27.12.2023.

Znači da če migranti otići u bogate arapske zemlje

EJ
ejStef
13:28 27.12.2023.

Njemačka je sama sebi pucala u stopalo, kao i cijela EU, te već davno izgubila korak s rastućim gospodarstvima Amerike i Azije. Još je donekle održavala privid gospodarske velesile zahvaljujući jeftinim energentima iz Rusije, no kada je to nestalo, nestala je i bilo kakva konkurentnost Njemačkog gospodarstva... Sami su si nabildali birokraciju do nevjerojatnih količina, sami su prihvatili zelenu religiju, drugim riječima, sami su se upucali. Danas bilo što proizvedeno u Njemačkoj nije konkurentno na globalnom tržištu, radi birokratskih i zelenih gluposti potjerali su kompletnu proizvodnju van Njemačke (i EU-a), za badava su transferirali tehnologiju Kinezima, te danas uglavnom žive od lijepljenja naljepnica na proizvode iz Kine... Najgore u svemu tome jest da taj model prenose na cijelu EU, te da nema otrežnjenja niti nakon Putinovih agresija, već se samo zakopava sve dublje. Trenutno je cijela politika usredotočena na izvlačenje novaca iz vlastitih građana, stvaranja umjetne potražnje kroz EU fondove, izmišljanja novih birokratskih propisa da se pokrene gospodarstvo. Samo se troše unutarnje zalihe i prelijeva iz šupljeg u prazno...

Avatar Behemot
Behemot
13:11 27.12.2023.

U Ukrajinsko-ruskom ratu Njemačka je najviše stradala i to od strane US i UK koji su joj oduzeli jeftine energente plin i struju. Najjača njemačka industrija ona izvozna automobilska trpi godišnji dvoznamenkasti pad a istovremeno je Njemačka prisiljena izdvajati za rat 3x više od UK. Uz to su Njemačkoj naredili da prekine proizvodnju svog lovca i kupi američko smeće za 100 milijardi eura + godišnje održavanje od par milijardi. Uglavnom ponižavanje i napucavanje sa Njemačkom kako bi se pokazalo tko je gazda na Zapadu.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije