Njemački ekonomski institut (IW) procjenjuje da će tamošnje gospodarstvo u idućoj godini pasti za 0,5 posto. Ako do toga dođe, to bi bila druga godina zaredom pada gospodarskih aktivnosti u najsnažnijem europskom gospodarstvu. Za razliku od negativnih procjena IW-a, njemačka vlada za iduću godinu predviđa rast BDP-a od 1,3 posto, dok vladino savjetodavno tijelo, Vijeće ekonomskih stručnjaka, predviđa rast od 0,7 posto.
Njemačku se naziva “bolesnikom EU” koji, prema uzrečici, “kada kihne to osjeti cijela Europa”. Ekonomist Ljubo Jurčić komentirao je stoga hoće li i u kojoj mjeri Hrvatska osjetiti ako Njemačka ipak “kihne”.
“Ovisi u kojim se sektorima u Njemačkoj događa stagnacija i kakvu robu izvozimo u Njemačku. Ako izvozimo robu široke potrošnje, poput odjeće ili namještaja, a stagnacija direktno pogodi potrošače u Njemačkoj, onda se na nas to snažnije odrazi jer se smanji potražnja. Ako izvozimo poluproizvode ili sirovinu za njemačku industriju, onda treba gledati u kojim se sektorima tamo događa stagnacija. Budući da nam je Njemačka prvi ili drugi vanjskotrgovinski partner – u tome se smjenjuje s Italijom – možemo očekivati usporavanje izvoza iz Hrvatske. Uostalom, to se već dogodilo u drugoj polovici ove godine”, kazao je za N1.
VEZANI ČLANCI:
“Ako recesija u Njemačkoj potraje do ljeta, to će se onda prenijeti na naš turizam. Bude li pad BDP-a u Njemačkoj oko 1 posto, pad njemačkog turizma prema van, a time i prema Hrvatskoj, trebao bi biti oko 3 posto. To znači da bi se priljev njemačkih turista u Hrvatsku, a njih je najviše, smanjio za 3 posto. Dakle, ako dođe do stagnacije u Njemačkoj, to bi se prelilo na Hrvatsku preko dva kanala – padom robnog izvoza i padom prihoda od turizma”, ustvrdio je Jurčić.
Ako se i ne smanji broj dolazaka njemačkih turista, Jurčić napominje kako će se smanjiti njihova potrošnja. "Ako dođe do stagnacije, Nijemci će manje trošiti i kod kuće i u inozemstvu. Kad dođe do takve situacije, oni se prije odriču turizma u inozemstvu nego doma. To je njihova životna navika – manje troše i kod kuće, ali i ne napuštaju običaj vikendom ići u svoja izletišta”, ističe.
Jurčić se osvrnuo i na promjene na globalnoj razini: "Svijet je u velikim promjenama koje nisu toliko vidljive na površini. Mi vidimo ratove i stradanja ljudi u Ukrajini, u Palestini i drugdje, ali puno slojevitiji procesi događaju se u području nevidljivom običnom čovjeku. Svijet će 2024. i dalje biti u stagnaciji”.
GALERIJA TOP 100 fotografija u 2023. godini
Znači da če migranti otići u bogate arapske zemlje