Ružan obračun

Stočari u Lici zabranjenim otrovima usmrtili vuka i lisicu

Trovanje se u Hrvatskoj i dalje koristi kao “brzo i jeftino rješenje”, a odavno je zabranjeno
Foto: Biom
1/4
22.01.2020.
u 21:29

Trovanje se u Hrvatskoj i dalje koristi kao “brzo i jeftino rješenje”, a odavno je zabranjeno

Niti je vuk sit niti je koza cijela, narodna je uzrečica koja ovih dana posebice vrijedi na području Like, u kojoj su neki stočari doslovce zaratili s velikim zvijerima. Telad, krave, ovce, janjad... koji su na meti vukova oko Korenice, ne spašavaju ni psi čuvari ni električni pastiri, žalili su se stočari proteklih tjedana upozoravajući na to da je situacija i više nego alarmantna jer su vukovi, koji ne prezaju ni od dolaska blizu kuća i ljudi, i zakonom zaštićeni, a na odštetu se čeka i nekoliko godina. Situacija je kulminirala nakon što su lokalni lovci na području Mazina pronašli lešine vuka i lisice, a u blizini i dva mrtva teleta za koja je utvrđeno da su bila otrovni mamci.

Otrovni mamci

Na poziv lovaca na teren su izašli zaposlenici Bioma, obaviještena je inspekcija zaštite prirode Državnog inspektorata, policija i članovi Interventnog tima za vuka i risa u Ministarstvu zaštite okoliša i energetike. Mjerodavni još izviđaju slučaj, no zaštitari prirode iz Bioma kažu da je zatečeni prizor karakterističan za namjerna trovanja divljih životinja. Dvije lešine teleta ostavljene su kao mamac, s neobičnim ubodnim ranama, za koje se pretpostavlja da su poslužile za umetanje otrova, i odrezanim uhom, što je učinjeno da bi se uklonila markica koja otkriva identitet vlasnika stoke. Za uginulog vuka i lisicu u blizini po proljevu i povraćanju utvrđeno je da su uginuli u teškim mukama.

FOTO Lešine otrovanih životinja

Trovanje se u Hrvatskoj i dalje koristi kao “brzo i jeftino rješenje”, a odavno je zabranjeno
1/3

Trovanje je zabranjeno u svim zemljama Europe još od 1980-ih, kako zbog dobrobiti samih životinja i prirode tako i zbog sigurnosti ljudi, posebice djece, kažu iz Bioma. Nažalost, u Hrvatskoj se i dalje koristi kao naizgled “brzo i jeftino rješenje” problema koje vlasnici stoke imaju s divljim zvijerima (najčešće s vukovima i čagljevima), psima lutalicama ili divljim svinjama. Zbog loše provedbe i primjene zakona te jednostavne nabave otrova, koji je lako dostupan već u susjednoj BiH, ova opasna praksa nastavlja se provoditi.

– Trovanje kao način istrebljivanja predatora praksa je koju bi trebalo potpuno iskorijeniti – kaže Ivan Budinski iz Bioma, koji je izašao na teren i pričekao dolazak policije. Najčešći način trovanja životinja u Hrvatskoj je ilegalno postavljanje zatrovanih mamaca. Pri ovakvim pokušajima redovito stradavaju druge divlje i domaće životinje, ali mogu stradati i ljudi.

Mogli stradati i orlovi

– U neposrednoj blizini mjesta trovanja zadržavaju se i dva sura orla, strogo zaštićena vrsta jer ih je u Hrvatskoj samo od 25 do 30 parova, te se nadamo da ih je naša brza reakcija spasila od sigurne smrti u slučaju hranjenja lešinama teladi – dodaje Budinski.

Objašnjava da su, prema dosadašnjima saznanjima, najčešće korišteni otrovi u RH karbofuran i metomil. Čak i najmanja količina karbofurana može usmrtiti ljude koji dođu u kontakt s njim te je odavno zabranjen u EU. Upravo se zbog trovanja divljih životinja dolazi do spoznaja o još prisutnom krijumčarenju zabranjenih otrova preko državne granice.

– Stočarima se u slučaju stradavanja stoke zbog divljih životinja isplaćuje odšteta od 600 kn za ovcu, 1500 kn za malo tele ili 5000 kn za kravu. Osim toga, za korištenje i održavanje krških pašnjaka poljoprivrednik se potiče s čak 3000 kn/ha godišnje u sklopu okolišnih mjera što i te kako treba imati na umu kada se govori o negativnoj računici koju, zbog šteta od predatora, trpe poljoprivrednici koji stoku napasaju na takvim područjima – ističe Budinski.

Smatra da se štete nastale trovanjem mogu prevenirati sustavnim informiranjem stočara i lovaca što učiniti u slučaju šteta od velikih zvijeri, ali i edukacijom i senzibilizacijom javnosti o vrijednostima hrvatske faune te zašto je važno sačuvati divlje životinje poput vuka, risa, lisice... Srećom da su lovci prepoznali ozbiljnost situacije i odmah reagirali, kaže on, te savjetuje kako je u takvim i sličnim situacijama dobro obavijestiti i jedinstvenu hitnu službu na broju 112 i udrugu Biom. Ni iz Ministarstva zaštite okoliša ni iz Državnog inspektorata jučer nisu mogli komentirati slučaj “jer su izvidi još u tijeku, a njime se bave i DORH i policija”. 

VIDEO Divlje životinje ulovljene u fotozamke

Ključne riječi

Komentara 12

DU
Deleted user
22:11 22.01.2020.

Kad treba udariti po vukovima, medvjedima i risovima onda su svi heroji, a kad treba stati na kraj lokalnim šerifima, uhljebima i kriminalcima, e onda se ne bi šteli mešati.

Avatar white socks
white socks
21:43 22.01.2020.

Zbilja je čudno što ti stočari imaju protiv vukova koji im ubijaju ovce. Pa znaju da će im država nadoknadit štetu, deset-petnaest kuna za svaku ubijenu ovcu.

DU
Deleted user
23:58 22.01.2020.

Prije je Velebit bio pun vukova a još više je bilo pastira i blaga po njemu. I živjeli svi skupa. Sad su najednom vukovi problem? Što je s privatnim lovištima otkud protjeruju vukove da zaštitesrne i veprove koje mogu naplatiti a vukove ne smiju ubijati?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije