IZA SEBE OSTAVIO NIZ RAZDORA

Strah NATO-a od povratka Trumpa: Europljane nikad nije smatrao saveznicima

Republican presidential nominee and former U.S. President Donald Trump delivers remarks at Mar-a-Lago
Foto: MARCO BELLO/REUTERS
1/6
04.11.2024.
u 18:39

Mark Rutte, novi NATO-ov glavni tajnik, izjavio je prilikom preuzimanja dužnosti da je „zahvaljujući Trumpu" NATO povećao izdvajanja za obranu, što je izazvalo iznenađenje prisutnih

Prije četiri godine mnogi diplomati i vojni dužnosnici su s olakšanjem odahnuli. Trumpov mandat napokon je prošao, sjedištem NATO-a se proširio osjećaj olakšanja. Jer dotada je četiri godine na čelu najveće i za sve saveznike najvažnije članice NATO-a bio čovjek poznat po svojoj nepredvidivosti i samovoljnim potezima. Donald Trump je iza sebe ostavio niz razdora - od napuštanja saveznika u Siriji i Iraku, kaosa u Afganistanu koji je pomogao talibanima, do čestog verbalnog ponižavanja Europljana.

Trump nikad nije smatrao Europljane saveznicima, već je na njih, prema riječima Jean-Claudea Junckera, gledao kao na "mračne likove koji ne žele dobro Americi". Juncker, jedan od rijetkih političara koji je uspijevao surađivati s Trumpom, dao je poraznu ocjenu njegovog mandata. I podsjetio da je Trump vjerovao kako je Europska unija stvorena da bi smanjila američki utjecaj u svijetu, piše Deutsche Welle.

Otvorena kritika

Već na otvaranju novog sjedišta NATO-a u Bruxellesu 2017. Trump je saveznicima održao predavanje: „SAD je u proteklih osam godina trošio više na obranu nego sve ostale članice NATO-a zajedno", rekao je okupljenim čelnicima, napominjući da 23 od 28 zemalja članica ne izdvaja dovoljno za obranu.

GALERIJA Karijera mu je krenula uz 'tatin poguranac', zarađivao milijarde i doživio bankrote: Dječak plavih očiju opet želi biti prvi čovjek SAD-a
Republican presidential nominee and former U.S. President Donald Trump delivers remarks at Mar-a-Lago
1/79

Posebno je to pogodilo kancelarku Angelu Merkel, jer je Njemačka tada za obranu trošila tek 1,2% BDP-a, dakle znatno manje od dogovorenih 2%. Trump je nastavio s kritikom, rekavši da je to „vrlo, vrlo izravno" izložio i glavnom tajniku Jensu Stoltenbergu, dok je Merkel samo kiselo slušala.

Rutte pohvalio Trumpa

Mark Rutte, novi NATO-ov glavni tajnik, izjavio je prilikom preuzimanja dužnosti da je „zahvaljujući Trumpu" NATO povećao izdvajanja za obranu, što je izazvalo iznenađenje prisutnih. Rutte je pohvalio i Trumpov kritički stav prema Kini, što su mnogi sada prihvatili. Moguće je da je ova izjava bila upućena direktno Trumpu, s obzirom na to da se na predsjedničkim izborima u SAD-u vodi tijesna utrka između njega i Kamale Harris, a NATO se ovoga puta želi pripremiti za eventualni novi Trumpov mandat.

Sjevernoatlantski savez želi biti pripremljen kako bi izbjegao egzistencijalnu krizu u slučaju Trumpova povratka. Trumpove izjave s početka predizborne kampanje – da će pomoći samo zemljama koje plaćaju, a ostale prepustiti Vladimiru Putinu – dodatno su potaknule taj strah.

VEZANI ČLANCI:

Priprema za ekstreman scenarij

Marco Overhaus, stručnjak za SAD pri Zakladi za znanost i politiku (SWP), objašnjava kako je „ideja da NATO može postati 'otporan na Trumpa' iluzija". NATO se može teško pripremiti za ekstreman scenarij poput izlaska SAD-a iz Saveza ili povlačenja američkih vojnika iz Europe. „Transatlantski odnosi u obrambenoj politici su strukturno neuravnoteženi", dodaje Overhaus, napominjući da je omjer obveza 75% za SAD, a 25% za Europu.

Nada u Harris

Za NATO bi pobjeda Kamale Harris i četiri godine njezina mandata bili prilika za smanjenje ovisnosti o SAD-u, posebno u ključnim vojno-tehničkim sposobnostima, kao što su protuzračna obrana, sustavi za rano upozoravanje i zapovjedne strukture za velike vojne operacije. Prema Overhausu, Europa mora razmisliti i o političkom odgovoru na eventualnu Trumpovu „politiku prazne stolice" u NATO-u. U takvom scenariju, Europa bi trebala promisliti o tradicijama zajedničkog odlučivanja i pripremiti se za mogućnost da Amerika koristi svoj utjecaj protiv volje Europljana ili, što je također realno, da počne manipulirati članicama NATO-a tako da ih huška jedne protiv drugih.

Komentara 4

Avatar Votum separatum
Votum separatum
20:04 04.11.2024.

To je dobar pokazatelj da se treba osamostaliti. Branch - ETO. Uostalom, Amerikancima će više trebati Europljani, nego obrnuto. Nitko ne može bez saveznika, a Amerika je posebno osjetljiva obzirom koliko je neprijatelja prikupila.

TR
trpimir2022
02:10 05.11.2024.

Svi u svijetu pomno prate iskustva ukrajinskog rata, koja ukazuju na zastarjelost postojećeg ustroja oružanih snaga. Pokazuje se na primjer, da su veliki ratni brodovi u Crnom moru jako ranjive mete i više nisu upotrebljivi na način kako su prijee bili. Slična stavr je sa oklopnom tehnikom, posebno s tenkovima. Vidi se da tisuću puta jeftiniji dronovi, vrlo lako uništavaju tenkove obiju strana, na ukrajinskom frontu. Rat se danas vodi dronovima. A što radi naša Vlada ? Umjesto da investira u dronove, što je istovremeno i jeftinije i korisnije za bojevu moć naše vojske, ona ulaže u nabavu novih i skupih tenkova ! Istovremeno, naša inovativna firma razvija dronove za istu državu, od koje mi kupujemo tenkove. Svojom politikom zapravo smanjujemo sposobnost oružanih snaga jer ne kupujemo dronove, niti ulažemo u njihov razvoj, već se ekonomski iscrpljujemo kupovinom skupih tenkova, koji se pokazuju kao glineni golubovu u ukrajinskom ratu. Toliki idiotizam, a iza svega stoji odluka da svoje tenkove ustupimo Ukrajini, zbog čega je i došlo da ovakvog lanca događaja. Zapadna Europa je već shvatila, da ne smije slabiti svoje oružane snage, ali mi smo velika država, što je nama dati 50 tenkova, kad mi „možemo“ nabaviti nove i bolje. Nagradno je pitanje, kako se može karakterizirati ovako ponašanje Vlade, a da se pri tom ne upotrijebe izrazi uvreda i mržnje ?

XX
XXXL
21:19 04.11.2024.

Naravno da se Evropa mora brzo naoružati, tako da se ona sama, ali i Ukrajina mogu obraniti od Rusije ili bilo koga. Pa nećemo valjda htjeti živjeti pod Putinovom čizmom, što je danas vrlo realna opasnost.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije