Sudbina brojnih umjetnina koje su se nalazile u katedrali Notre-Dame, koja je sinoć izgorjela u stravičnom požaru, još je nepoznata.
Stručnjaci su danas ušli u opožarenu građevinu kako bi vidjeli što je od dragocjenih umjetničkih djela i religioznih relikvija spašeno, piše Daily Mail.
Gradonačelnik Pariza rekao je da je jedan od najznačajnijih i nezamjenjivih predmeta, trnovita kruna za koju se pretpostavlja da ju je nosio Isus, sinoć bila na sigurnome.
No, postoje opravdani strahovi za vitraje, staklene prozore iz 13. stoljeća i veličanstvene orgulje, dok je drveni krov i ukrašene tornjeve vatra zauvijek progutala.
Jedan od najdragocjenijih predmeta iz katedrale, relikvija za koju se vjeruje da je kruna od trnja koju je Isus Krist nosio na križu, odnesena na sigurno mjesto.
VIDEO Strava u Parizu: Gori katedrala Notre Dame
Prema pisanju medija kapelan pariške vatrogasne brigade Jean-Marc Fournier ušao je s vatrogascima u katedralu kako bi spasio krunu.
Ova relikvija u katedrali se nalazi od 1806. godine, a u 13. ju je stoljeću u Francusku donio francuski kralj Luj IX., koji je uredio gotičku kapelu Sainte Chapelle kao mjesto za relikvije.
- Otac Fournier je heroj. Nije pokazao strah kad je otišao ravno po relikvije u katedralu i spasio ih. On se nosi sa životom i smrću svaki dan i ne poznaje strah - rekao je bolničar hitne službe, prenio je The Sun.
Thank you Fr Jean-Marc Fournier!
— The National Shrine of Mary, Mother of the Church (@NtlShrineofMary) 16. travnja 2019.
“He showed no fear at all as he made straight for the relics inside the Cathedral, and made sure they were saved. He deals with life and death every day, and shows no fear.”
- The Catholic Herald https://t.co/9zPpQtoDMa
Dodajmo kako je taj svećenik već oduševio javnost tijekom terorističkog napada na koncertnu dvoranu Bataclan u studenom 2015. godine. Teroristi su pobili 90 ljudi, fanove američkog benda Eagles of Death Metal, a otac Fournier je tješio preživjele i ozlijeđene te molio s njima za voljene koje su izgubili u napadu.
Stručnjaci kažu kako je kruna čuvana na ''vrlo sigurnom mjestu''. No, maleni dio krune čuvan je u tornju koji je izgorio pa se vjeruje kako je i taj djelić krune zauvijek izgubljen.
Veličanstveni vitraji, stakleni prozori na katedrali, datiraju iz 13. stoljeća. Strahovalo se da će se u požaru rastopiti ili da će eksplodirati, no pariški nadbiskup rekao je kako nisu uništeni.
Tunika od lana iz 13. stoljeća za koju se vjeruje kako je pripala kralju Luju IX., kanoniziranom kao sv. Luj, također je spašena, rekao je gradonačelnik Pariza.
S obzirom na to da je renovacija katedrale bila u tijeku, iz nje su nekoliko dana prije bile iznesene bakrene skulpture dvanaest apostola i četiriju evanđelista.
Ne zna se što je s dijelom pravog križa na kojem je Isus Krist razapet, a ta relikvija sadrži i čavao s križa. Nije poznato jesu li spašeni kao kruna od trnja.
Ne zna se ni što je sa statuom Nicolasa Cousteaua iz 1723. godine, na kojoj je prikazano skidanje Isusa s križa, a koja je bila postavljena na glavnom oltaru.
VIDEO Prestrašne scene požara na katedrali Notre-Dame
Nepoznata je sudbina i slike Sveti Toma Akvinski – Izvor mudrosti koja potječe iz 1648. godine, kao i vizitacijske slike iz 1716. godine koja prikazuje djevicu Mariju kako podiže ruke prema raju.
U katedrali se nalazio i kip Bogorodice i djeteta u prirodnoj veličini iz 14. stoljeća, ne zna se je li stradao u požaru.
Nije poznato ni što je sa skulpturom svetog Denisa iz 1853. godine, kao ni sa serijom takozvanih svibanjskih slika iz 17. i 18. stoljeća.
...netko je čestitao Uskrs---------------