Jučer do 14 sati u Ininim rafinerijama u Rijeci i Sisku, zbog štrajka upozorenja koji su organizirali Inini sindikati, nije bilo isporuke goriva, maziva i bitumena, a trećina radnika bila je angažirana u nužnom proizvodnom procesu. Prema izjavi predsjednika štrajkaškog odbora u Rijeci Borisa Majetića, jučer do 14 sati dvjestotinjak cisterni ostalo je neutovareno, a iz postrojenja na Urinju nije izašao nijedan vagon cisterna. Na svim ulazima i izlazima iz postrojenja postavljene su bile straže štrajkaškog odbora. Sve su benzinske crpke bile opskrbljene gorivom prije prekida isporuke, koja je nastavljena nakon 14 sati.
Dva su razloga tom djelomičnom štrajku - odbijanje potpisivanja kolektivnog ugovora i izdvajanje Inine Službe tehničkog servisa iz sustava, čime se dovodi u pitanje 1500 radnika, od kojih 19 posto s umanjenom radnom sposobnošću. Majetić ističe da će, ne budu li do 15. siječnja prihvaćeni njihovi zahtjevi, u štrajk stupiti i radnici na benzinskim crpkama.
Ina će tražiti naknadu
U vrijeme štrajka u sisačkoj je Rafineriji zasjedao Izvršni odbor Sindikata energetike, kemije i nemetala pod vodstvom predsjednika Ivana Tomca. On je istaknuo da je sjednica u Sisku znak potpore štrajku, a Željko Jurašinović, povjerenik Sindikata EKN-a, obavijestio je štrajkaše da direktor Rafinerije Boris Čavrak proglašava štrajk nelegalnim, kaže da je iniciran iz Beograda i smatra ga balvanizacijom.
Ogorčeni štrajkaši odbili su takve kvalifikacije zvižducima i, uz poznate zahtjeve vezane uz potpisivanje i poštovanje kolektivnog ugovora i zaustavljanje restrukturiranja Ine na teret radnika, zatražili Čavrakovo smjenjivanje. Komentirajući taj zahtjev, Čavrak je rekao da o njegovoj smjeni odlučuje Uprava Ine. Dodao je kako će Ina tražiti mišljenje suda o zakonitosti jučerašnjega štrajka te tražiti naknadu štete od Sindikata EKN-a, INAŠ-a i SING-a.
U jučerašnjem je štrajku u rafinerijama u Sisku i Rijeci te u Sektoru tehničkih servisa sudjelovalo 6000 radnika.
Hrvatski sindikat pošte i Republički sindikat radnika HPT-a odgodili su najavljeni opći štrajk u Hrvatskoj pošti sa 19. na 21. prosinca. Ne bude li do 21. prosinca potpisan Kolektivni ugovor za radnike HP-a, sindikati kažu da će početi opći štrajk, koji će trajati sve do potpisivanja ugovora. Razlog odgode je, ističu u sindikatima, uspostavljanje kontakta s Vladom te čekanje da se ona izjasni o tekstu Kolektivnog ugovora.
HEP-u rok do 20. siječnja
- Za štrajk krivimo isključivo Upravu HP-a, koja se čak nije udostojala kontaktirati s Vladom zbog štrajka, nego su to morali učiniti sami sindikati. Uprava nas je tužila tvrdeći da ne postoji osnovani razlog za štrajk, pa čekamo i presudu suda - rekla je Jadranka Dumbović, predsjednica HSP-a.
U organizaciji Hrvatskog elektrogospodarskog sindikata, pred zgradom Uprave HEP-a stotinjak je sindikalnih povjerenika mirno prosvjedovalo zbog nepotpisivanja kolektivnog ugovora i predloženog modela restrukturiranja HEP-a. Sindikalci zahtijevaju potpisivanje kolektivnog ugovora najkasnije do 20. siječnja, isplatu božićnice od 1500 kuna i konsenzus socijalnih partnera o provedbi procesa restrukturiranja. Ako Uprava ne ispuni te zahtjeve do 20. siječnja, HES će organizirati opći štrajk u HEP-u, upozorio je predsjednik HES-a Dubravko Čorak. (I.K., Ž.G., D.Le.)