Stranke se slažu: Radnicima lakši otkazi i veće naknade na burzi

Damir Polančec, Marko Kolaković, Ljubo Jurčić i Radimir Čačić
Foto: Željko Hladika
02.11.2007.
u 20:12

Političke stranke spremne su, čini se, izaći ususret poslodavcima koji traže lakše otpuštanje radnika, ali usto obećavaju i veće naknade za nezaposlene. HDZ najavljuje naknade “blizu prosječne plaće”, HNS i SDP kažu da bi naknada trebala iznositi oko 70 posto plaće koju je radnik primao prije otkaza.

O tome su, među ostalim, govorili Radimir Čačić (HNS), Ljubo Jurčić (SDP), Marko Kolaković (HSP) i Damir Polančec (HDZ) u sučeljavanju o gospodarskim programima stranaka, što ga je organizirao multimedijski pool u sastavu Večernji list, Media servis i RTL Televizija.    

Hoćete li izaći ususret zahtjevima poslodavaca da se olakša otpuštanje radnika? Kojim konkretnim mjerama namjeravate smanjiti nezaposlenost?
POLANČEC: Mi smo za to da se olakša sustav davanja otkaza i otpuštanja onih koji nisu zadovoljili na određenom radnom mjestu, ali smo i za veću socijalnu zaštitu onih koji ostanu bez radnog mjesta. Stoga razmišljamo o povećanju naknade za nezaposlene u prvo vrijeme nakon otkaza. Ta bi naknada trebala biti što je moguće bliže prosječnoj plaći koju je radnik imao kod poslodavca prije nego što je bio otpušten.



ČAČIĆ: Kad ode na burzu, radnik će dobivati 70 posto prosječne plaće, a ne samo 1000 kuna. Smatramo da treba olakšati i otpuštanja, ali to podrazumijeva puno aktivniji angažman države. Zna se što je starije, kokoš ili jaje. Najprije treba zaštititi radnika, a onda fleksibilizirati otkaze.
JURČIĆ: Naš će prijedlog poslodavcima biti da se poveća zapošljavanje na neodređeno vrijeme. Država će pomoći poslodavcima utoliko da, kad radnik ostane bez posla, dobiva 70 posto naknade plaće. Radnik pak mora preuzeti obvezu da će se doobrazovati. Poslije šest mjeseci, a u razdoblju do godine dana, naknada za nezaposlenost bi se smanjila.
KOLAKOVIĆ: Mi bismo stvorili uvjete da svako poduzeće u Hrvatskoj svake godine može otvoriti bar po jedno novo radno mjesto. Ako imamo 80.000 poduzeća u Hrvatskoj, računajte koliko je to novih radnih mjesta.

Prijeti li Hrvatskoj financijska kriza i kako biste je spriječili?
KOLAKOVIĆ: Ako MMF upozorava na to da je vanjski dug prešao 80 posto BDP-a, onda se to ne smije ignorirati. Trebalo bi reći – došli smo blizu crvenog svjetla, racionalizirajmo ulaganja na razini države i na razini poduzetnika i upozorimo građane da ne ulaze u prekomjerno zaduživanje. Daljnja zaduživanja bila bi dopustiva samo za investicije koje će otvarati nova radna mjesta.



Nismo u krizi
POLANČEC: MMF će tolerirati vanjski dug toliko dugo dok ga nacionalna ekonomija može otplaćivati. Vanjski dug Hrvatske u ovome je trenutku između 85 i 86 posto BDP-a. Pritom vas upozoravam da je kod usporedivih zemalja u udio vanjskog duga u BDP-u uračunata i siva ekonomija, što kod nas nije slučaj. Nema potrebe govoriti o financijskoj krizi jer država može otplaćivati svoje obveze, ali Vlada podržava mjere HNB-a da bi se usporila zaduživanja.
ČAČIĆ: Poznat sam po tome da ne paničarim zbog vanjskog duga, ali ako nastavimo ovako, priklanjam se onima koji nas upozoravaju. Baciti dvije milijarde na Pelješac, izgubiti tri milijarde na THT-u, opasni su potezi.
JURČIĆ: Nijedna država nije zaštićena od financijskih kriza, pa ni Hrvatska. Ako se nastavi ovako, za godinu ili dvije bit ćemo u financijskoj krizi zato što više trošimo nego što proizvodimo. U mandatu ove vlade vanjski dug je povećan 50 posto, pri čemu nije važno je li to zbog zaduživanja države, gospodarstva ili kućanstava. Siva ekonomija ne otplaćuje vanjski dug, ona je samo statistička kategorija.

Koji biste potez predložili kao branu korupciji?
Zakon o nabavi
POLANČEC: Velik doprinos smanjivanju korupcije novi je Zakon o javnoj nabavi, prihvaćen prije mjesec dana. Tome će pridonijeti i novi nastavak privatizacije, putem burze i kroz zatvorene investicijske fondove, a koju će provoditi profesionalci u društvima za upravljanje investicijskim fondovima, a ne Fond za privatizaciju.



ČAČIĆ: Pravosuđe je jedan od ključnih problema Hrvatske. Ne može se više tolerirati da nesposobni i amoralni suci, kojih možda nema više od pola posto, definiraju stanje u Hrvatskoj. Suci s najviše zastara, s najmanje riješenih predmeta i najviše odbačenih presuda, trebali bi izgubiti pravo suđenja. Za smanjivanje korupcije važna je likvidnost države i redovito plaćanje. Unutar borbe protiv korupcije sigurno se ne smije događati ovo što se dogodilo s Maestrom, gdje smo ulovili onog koji je dobio teću za kuhanu janjetinu...
JURČIĆ: Korupcija je uvijek povezana s vladom. Protiv korupcije možemo se boriti jednostavno tako da vlada ne bude korumpirana. Mislim i na lokalne vlasti. Ako vlada nije korumpirana, korupcija se sreže za dvije godine.
POLANČEC: Svi oni koji su u sukobu interesa, a posebno oni kojima je dokazan, ne bi trebali previše govoriti o korupciji i mitu, nego bi se na neki način trebali distancirati od javnog djelovanja.



ČAČIĆ: Naravno da svaki saborski odbor u kojem HDZ ima većinu može donijeti bilo kakav zaključak, a poslije toga slijedi – nula. Ispalo je da je moj odvjetnik kriv što nije prijavio nepostojećem povjerenstvu prijenos dionica. Međutim, moj vozač i najbliži suradnik nije u zatvoru zato što reketira građevinare, kao što je to slučaj s Kalmetinim vozačem. Ja nisam bio, kao Polančec, 'dekoncentriran’ u trenutku kad se tvrtki sa 20.000 kuna u ruke prenosila sudbina 1500 zaposlenika, i to nakon afere Maestro.

Skupe investicije
POLANČEC: Nisam nikoga prozvao imenom i prezimenom, ali mi je drago da se Čačić prepoznao u ovome što sam rekao.
JURČIĆ: Rekao bih samo, budući da sam se time bavio, da su investicije u Hrvatskoj zbog korupcije u prosjeku 20 posto skuplje nego drugdje. U korupciju je uvijek uključen netko iz vlade, tako da se ona mora rješavati od vlade.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije