skupi postupak

Sud i policija ne mogu ući u trag beskućniku koji je ukrao 10 kn

08.10.2012., Slavonski Brod - Starac beskucnik spava na klupi u parku. Zbog hladnoce ogrnuo se kaputom, a dekicu je stavio pod glavu. Uz njega na zemlji, u dvije torbe stoje njegove stvari i boca vode.  Photo: Ivica Galovic/PIXSELL
Foto: Ivica Galović/Pixsell
1/2
26.09.2015.
u 07:00

Sud optuženom ne može uručiti poziv na raspravu, a ako mu se odredi istražni zatvor, troškovi postupka vrtoglavo rastu i bit će znatno veći od štete

Zbog toga što je ukrao jednu novčanicu od 10 kuna, Zagrepčanin Nikola B. (77), čovjek koji nema nikakve imovine ni mjesto gdje prebiva, pokrenuo je cijeli pravosudni aparat, a koliko će cijeli sudski postupak koštati, može se samo nagađati. Jedno je sigurno – troškovi sudskog postupka premašit će ukradeni iznos najmanje 100 puta.

Beskućnik Nikola B. , naime, u rujnu prošle godine iz škrabice za milodare u crkvi Majke Božje Lurdske u Zvonimirovoj ulici u Zagrebu ukrao je 10 kuna, a u krađi ga je zatekao svećenik koji je pozvao policiju. U crkvi su nam objasnili da su to učinili jer više nisu znali kako beskućnika spriječiti u krađama, a na njihova upozorenja nije reagirao.

Svećenik ga upozoravao

U crkvi tvrde da im nije bila namjera da beskućnih završi u zatvoru, već da prestane krasti u crkvi. Iako se kazneni postupak u slučajevima krađe ne pokreće ako je šteta manja od 2000 kuna, u slučaju kad je krađa počinjena u crkvi ili nekoj drugoj vjerskoj ustanovi, policija podnosi kaznenu prijavu. Postupajući po policijskoj prijavi, tužiteljstvo je Nikolu B. optužilo za tešku krađu za koju je, prema posljednjoj izmjeni Kaznenog zakona, predviđena kazna od šest mjeseci do pet godina zatvora. No problem je nastao jer sud beskućniku nije imao gdje uručiti optužnicu niti mu poslati poziv za sud. Sutkinja koja vodi ovaj predmet stoga je od vijeća Općinskog kaznenog suda zatražila da mu se odredi istražni zatvor kako bi osigurala njegovo prisustvo na raspravi. Vijeće je to odbilo s obrazloženjem da ga pokuša dovesti s adrese na kojoj je prijavljen. No na toj adresi ne živi niti ga je itko od susjeda vidio. Budući da je u jednom drugom postupku Nikola B. spomenuo da živi na jednoj drugoj adresi, sutkinja mu je pokušala i tamo poslati poziv, no neuspješno. Budući da je dva puta morala odgoditi raspravu jer optuženom beskućniku nije mogla uručiti poziv, sutkinja je opet zatražila određivanje istražnog zatvora. Vijeće je opet odbilo Nikolu B. smjestiti u Remetinec te je za njim raspisana potraga. Kada će i kako policija beskućniku ući u trag i kada će mu na kraju početi suđenju, za sada nije poznato.

Ovrha ako ne plati

Međutim, sasvim je jasno da će ovaj sudski postupak koštati mnogo više od iznosa zbog kojeg je pokrenut. U slučaju da se beskućniku na kraju odredi istražni zatvor, morat će mu se i postaviti branitelj po službenoj dužnosti čija će usluga po jednom ročištu koštati 600 kuna. Osim toga, ako beskućnika sud proglasi krivim, što je dosta izvjesno jer je nakon uhićenja sve priznao, morat će platiti i troškove suđenja. Naime, prije je sud okrivljenike lošeg imovinskog stanja mogao osloboditi plaćanja troškova suđenja, a izmjenom Zakona o kaznenom postupku to više nije moguće. Sudske troškove moraju platiti svi bez obzira na imovinsko stanje. Najmanji iznos koji sud može odrediti jest 300 kuna. U slučaju da ga Nikola B. ne plati, što se može očekivati budući da nema nikakvih primanja, država protiv njega pokreće i ovršni postupak. Stoga je sasvim neizvjesno tko će se i kada od ovog okrivljenika naplatiti i ima li uopće svrhe suditi mu.

>> Lopov ukrao 100.000 kuna vlasniku stana (75) u Kovačićevoj ulici

Komentara 9

EV
evropljanin
18:19 26.09.2015.

zalosno da mu pop nije dal sam od sebe 100 hrk. lakomi popi.

RO
Rocky15
17:53 26.09.2015.

o svašta no coment

OK
okvarbudovič
19:11 26.09.2015.

treba mu baciti soli na rep!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije