ODLUKA!

Sud zabranio štrajk vozača Hitne

03.08.2002.
u 00:00

* Sindikat će poštovati sudsku odluku, ali će se na nju možda žaliti

Županijski sud u Zagrebu jučer je donio presudu prema kojoj je štrajk vozača službe Hitne medicinske pomoći koji se, sporijom vožnjom od uobičajene, trebao održati od 7. do 9. kolovoza u Zagrebu, Osijeku i u Splitu - nelegalan. Sud je zabranio "organiziranje i poduzimanje štrajka".

U obrazloženju presude ističe se da je pravodobno, uredno i trajno pružanje hitne medicinske pomoći u službi koja je od posebna značenja, kao što je služba Hitne medicinske pomoći, prema sili zakona (čl. 103.i 37. Zakona o zdravstvenoj zaštiti) i prirodi posla, izričito naglašena potreba urednog djelovanja radi zaštite života i zdravlja ljudi. Štrajk vozača koji bi se proveo tako da se brzina vožnje prilagodi uvjetima na cesti, da se ne vozi žutim trakom, da se ne ulazi u pješačke zone, sud je ocijenio kao dovođenje u pitanje zaštite života i zdravlja ljudi. Ocijenio je također i da vozači ne mogu odlučivati o pitanjima vezanim isključivo uz medinsku struku.

S obzirom na sve to, uz poštovanje Ustavom zajamčena prava na štrajk, Županijski sud u Zagrebu ocijenio je da bi posljedica provođenja štrajka moglo biti neposredno ugrožavanje Ustavom zajamčena prava na život i zdravlje ljudi.

- Držim da je to dobra odluka suda koji je, kao što sam i očekivala, prepoznao važnost Hitne službe - komentirala je ravnateljice Ustanove za hitnu medicinsku pomoć u Zagrebu dr. Vlasta Jasprica Hrelec, koja je i podnijela tužbu na najavu štrajka.

Zahtjev za povećanje koeficijenta sa 0,98 na 1,10 odnosno izjednačivanjem osnovne plaće s medicinskim tehničarima te izjednačivanje dodatka na uvjete rada s ostalim članovima tima Hitne medicinske pomoći dva su glavna zahtjeva Sindikata vozača Hitne pomoći.

Dr. V. Jasprica Hrelec slaže se da su u Uredbi o plaćama u raspodjeli koeficijenata vozači Hitne prošli najlošije, ali, kaže, posao vozača i medicinskih tehničara ne može se izjednačiti.

- Njihova odgovornost nije ista. Ali, sasvim sigurno nema opravdanja u tome da se na uvjete rada vozačima priznaje pet posto dodatka na plaće, medicinskim tehničarima 20 posto, a liječnicima sedam posto. Cijela ekipa radi u jednako teškim uvjetima pa i taj dodatak mora biti za sve članove ekipe Hitne pomoći ili sanitetskog prijevoza isti. I tražit ću da se to i korigira, no nikada neću podržati da bilo tko u Hitnoj službi prava traži štrajkom. Jer štrajk u Hitnoj izravno je ugrožavanje zdravlja i života pacijenata - rekla nam je dr. Vlasta Jasprica Hrelec.

Predsjednik Sindikata vozača hitne službe Velimir Ostojić izjavio je da će oduku suda poštovati, ali, nakon konzultacije s odvjetnikomn članovi predsjedništva odlučit će što im je dalje činiti.

- Postoji mogućnost i da se žalimo na sudsku presudu - rekao je Ostojić.

D. Glavina

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije