Robert Pešutić još će barem neko vrijeme formalno biti sudac iako ga je Vrhovni sud 14. studenoga 2017. pravomoćno osudio na tri i pol godine zatvora zbog uzimanja mita i zlouporabe položaja. Premda je predsjednica Općinskog suda u Splitu Marina Boko lani u veljači, čim je dobila tu presudu, tražila da ga se razriješi kao nedostojnog sudačke dužnosti.
Donedavni saziv DSV-a kojim je predsjedao Željko Šarić na svojoj posljednjoj sjednici razriješio ga je tek s 28. veljače ove godine, jer većina je članova DSV-a tumačila da moraju čekati odluku o njegovoj ustavnoj tužbi, koja je donesena 31. siječnja ove godine.
‘Ustavni sud tu ne može ništa’
– Ustavna tužba nije redovno ni izvanredno pravno sredstvo protiv odluka sudova, već posebno sredstvo za zaštitu ljudskih prava i sloboda zajamčenih Ustavom, što ističemo u svakoj našoj odluci. Zato je netočno da su morali čekati odluku Ustavnog suda u povodu ustavne tužbe. Morali su ga razriješiti čim je kaznena presuda postala pravomoćna. No Ustavni sud tu ne može ništa – odgovorio nam je jučer na upit predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović.
I neki članovi starog saziva DSV-a smatrali su da Pešutić mora odmah biti razriješen, ali ostali su u manjini. Pešutić sada ima pravo žalbe na odluku DSV-a o razrješenju pa novom sazivu DSV-a nije preostalo ništa drugo nego ponovno donijeti odluku o tromjesečnom produljenju suspenzije od 13. travnja. I ta će se suspenzija korumpiranom sucu produljivati sve dok Ustavni sud ne odluči o žalbi na odluku DSV-a. Šeparović kaže da te žalbe žurno rješavaju: – To je u okviru mjesec ili dva, ovisno o očitovanju DSV-a koje uvijek tražimo – rekao nam je uz ogradu da jučer nije imao uvida u evidenciju suda pa nije mogao provjeriti je li taj predmet uistinu već u rješavanju na Ustavnom sudu.
Suspendirani sudac ništa ne radi, ne dolazi na sud, a po zakonu za to vrijeme prima pola redovne plaće, što je oko 5000 kuna. Pešutić je pod suspenzijom od listopada 2011., dakle već 90 mjeseci, a za to je vrijeme od države primio oko 450.000 kuna.
Narušio ugled pravosuđa
Ali od toga možda i 100.000 kuna, odnosno 20 polovičnih plaća, Pešutić je primio samo zato što i osuđenom za korupciju na višegodišnju zatvorsku kaznu sudačka dužnost ne prestaje s pravomoćnošću takve osude po sili zakona, kao što recimo saborskim zastupnicima prestaje u trenutku osude na barem šest mjeseci zatvora. Zakon o DSV-u propisuje da sucima sudačka dužnost prestaje tek kad DSV odluči da suca – bez obzira na to zbog čega je osuđen i kako teška kazna bila – treba razriješiti.
Teoretski ne mora biti razriješen jer u Zakonu o Državnom sudbenom vijeću piše da će Vijeće razriješiti suca “ako bude osuđen za kazneno djelo koje ga čini nedostojnim obavljanja sudačke dužnosti”. Što jest, a što nije dostojno sudaca, prosuđuje DSV. S obzirom na to da je Pešutić razriješen, očito je i stari saziv DSV-a smatrao da je njegova osuda nedostojna suca.
Uostalom, prvostupanjska sutkinja Ika Šarić u Rijeci je u obrazloženju presude, koje je potvrdio i Vrhovni sud, rekla da je Pešutić kao sudac narušio ugled ne samo splitskog suda, nego i hrvatskog pravosuđa te povjerenje građana u sudstvo.
Općinski sud odgodio ročište protiv Mamića i šestorice za izvlačenje novca iz Dinama
mene je sram kakve institucije imamo i nije čudo da su se i kriminalci počeli braniti sa poznatom -neka institucije rade svoj posao -kako i dokle?