Na suđenju braći Zdravku i Zoranu Mamiću, Damiru Vrbanoviću te Milanu Pernaru u Osijeku, optuženima za izvlačenje najmanje 116 milijuna kuna iz Dinama, dopune svoga nalaza iznijela je danas Ksenija Špoljarić, knjigovodstvena vještakinja. Govorila je, među ostalim, o poreznim obvezama pri isplatama novca od transfera na račune nogometaša Luke Modrića i Dejana Lovrena.
– Nije došlo do obračuna prireza na isplate Dejanu Lovrenu i Luki Modriću jer su igrači u to doba bili nerezidenti – započela je ona. U trenutku obračuna poreza na dohodak na isplatu transfernog obeštećenja, Luka Modrić je, pojasnila je, bio porezni rezident Engleske, a ne Hrvatske. – Možda je imao prebivalište u Hrvatskoj, utvrđivanje rezidentnosti dosta je komplicirano po poreznim propisima. Uglavnom, ispravno je bio obračunat i plaćen porez na dohodak kao nerezidentu – nastavila je ona.
Pitanje prebivališta nije se, rekla je potom, dodatno utvrđivalo. "Porezna uprava nikada nije na tu okolnost postavila pitanja".
– Da je smatrala da je Luka Modrić rezident, inzistirala bi da Dinamo plati još deset posto prireza na porez na dohodak. Ista se situacija odnosi i na Dejana Lovrena – kazala je.
Vještakinja je navela i kako je Dinamo od 2007. do 2008. ispostavio Zoranu Mamića račune za 3,5 milijuna kuna kamata na isplaćene mu pozajmice, dakle četiri posto godišnje, i ti su računi plaćeni do 5. rujna 2011.
Pogledajte i VIDEO: Najveći promašaji ikad
Samo prebivalište nije presudno ua utvrđivanje rezidentnosti. Važno je ima li osoba stan/kuću na raspolaganju u Hrvatskoj, važno je ima li obitelj, uzdržava li koga, gdje te osobe imaju prebivalište...puno toga i nekako baš sumnjam da su ispunili sve uvjeteete za utvrđivanje nerezidentnosti. Napokon, tko traži utvrđivanje treba ispuniti propisani upitnik, dati dokaze...a porezna zatim utvrdi (ne)rezidentnost i vrijeme za koje vrijedi status.