Sjednica EP-a

Šuica: „I Hrvatskoj konačno Schengen?“

Dubravka Šuica
Foto: Goran Stanzl/PIXSELL
1/2
24.10.2018.
u 09:23

Zastupnica Šuica u svom obraćanju na plenarnoj sjednici istaknula je važnost koju članstvo u schengenskom prostoru predstavljaju za Hrvatsku s obzirom na najdužu vanjsku granicu prema trećim zemljama

Voditeljica hrvatske EPP delegacije u Europskom parlamentu i potpredsjednica Odbora za vanjske poslove Dubravka Šuica sudjelovala je na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta u Strasbourgu u raspravi o prijedlozima Europske komisije za nadogradnju Schengenskog informacijskog sustava. Schengenski informacijski sustav je zajednički informacijski sustav koji omogućuje nadležnim tijelima u državama članicama schengenskog prostora suradnju u razmjeni podataka i kvalitetniju kontrolu vanjskih granica Unije te predstavlja bitan alat za primjenu odredbi schengenske pravne stečevine.

Zastupnica Šuica u svom obraćanju na plenarnoj sjednici ponovno je istaknula važnost koju Schengen i članstvo u schengenskom prostoru predstavljaju za Hrvatsku s obzirom na najdužu vanjsku granicu prema trećim zemljama, te je pozdravila predložene mjere za poboljšanje Schengenskog informacijskog sustava koje uključuju mjere za bolju usklađenost graničnih kontrola, mjere za poboljšanje učinkovitosti politike Unije u pogledu vraćanja državljana trećih zemalja s nezakonitim boravkom te mjere za bolju suradnju država članica i europskih sigurnosnih organa.

„Hrvatska je potpisivanjem pristupnog ugovora prihvatila moguće pridruživanje Schengenu i Eurozoni, a to su ujedno i dva najvažnija vanjskopolitička cilja aktualne Vlade Andreja Plenkovića. Pristupanje schengenskoj zoni ima posebnu važnost u aktualnom trenutku kad su učestale migracije ali i pojave terorizma. Stoga je sigurnost prije svega hrvatskih građana ali i svih građana Europske unije jako važna i sigurna bi hrvatska granica kao vanjska granica Europske unije trebala biti prioritet ne samo Hrvatskoj nego i našim partnerima u Uniji jer unutarnju sigurnost građana Europske unije možemo osigurati samo ako osiguramo vanjske granice. Ne želimo biti tvrđava, ali želimo znati tko ulazi na naš prostor“, naglasila je zastupnica Šuica.

Republika Hrvatska će do kraja 2019. godine ispuniti sve tehničke kriterije za pristupanje schengenskom prostoru, čime će se proširiti područje slobodnog kretanja ljudi te povećati sigurnost svih europskih građana, a hrvatski građani će moći slobodno putovati Europom bez predočavanja osobne iskaznice ili putovnice:

Ostatak članka ispod videa

„Stoga očekujem da će aktualni sastav Komisije i Europskog Vijeća do kraja ovog mandata, a do hrvatskog predsjedanja Vijećem EU donijeti dobre vijesti za Hrvatsku“, zaključno je izjavila zastupnica Šuica.

Pristupanje Schengenskom prostoru jedan je od strateških prioriteta Vlade Republike Hrvatske. Jačanjem zaštite svoje vanjske granice, Hrvatska će dati značajan doprinos učinkovitom i sveobuhvatnom upravljanju migracijama i time pridonijeti otklanjanju razloga zbog kojeg su uvedene privremene kontrole na unutarnjim granicama država članica.

Komentara 9

Avatar rubinet
rubinet
09:49 24.10.2018.

Pitanje za štovanu zastupnicu i bivšu gradonačelnicu:Zašto dopuštamo da nam u Dubrovniku Trebinjci i ostali stranci ilegalno voze taxi vozila(bilo koje vrste) ?Bilježim se sa štovanjem.

AE
Aedes2017
09:35 24.10.2018.

Da,schenschaise !

DU
Deleted user
09:42 24.10.2018.

Schengen je bitan kao i lanjski snijeg....a i politicarka sujica je bitna ali samo za sebe i svoje rodice i rodijake od imotskog do dubrovnika i to kad se ide napoleonovom cestom...cemu li se smije ..kameri ili cemu drugom...tipicna hdz ovca....

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije