Želim doći u Meksiko kao misionar milosrđa i mira, poručio je papa Franjo Meksikancima uoči pohoda (od 12. do 18. veljače) u tu srednjoameričku državu. Franjo je kazao kako im želi
biti što bliže, a posebno onima koji trpe. Duhovna obnova, suzbijanje korupcije i nasilja te zauzimanje za dijalog i mir neke su od tema o kojima je papa Franjo govorio u razgovoru za meksičku novinsku agenciju „Notimex“, a o čemu će govoriti i u toj državi. Predviđeno je da će održati 12 govora i homilija u Meksiku, plus onaj govor u zračnoj luci u Havani gdje će se sastati s patrijarhom Ruske pravoslavne crkve Kirilom.
Do Meksika preko Kube
Taj povijesni susret poglavara Katoličke crkve i moskovskog patrijarhata na Kubi vjerojatno će zasjeniti Franjin pohod Meksiku. – U Meksiku želim biti oruđe mira – kazao je Franjo i naglasio kako to želi biti zajedno s meksičkim narodom. – Sâm to ne bih mogao biti, bila bi to ludost – rekao je. U Meksiko ide kako bi s meksičkim narodom molio da se riješe problemi nasilja i korupcije. – Dolazim kako bih vas potaknuo da se svakoga dana borite protiv korupcije, protiv rata, podjela, organiziranoga kriminala, protiv trgovine ljudskim bićima – najavio je Franjo i istaknuo kako se svakoga dana treba „boriti za mir, a ne za rat“. U obitelji, kao i u gradskim četvrtima, potrebno je razgovarati, biti otvoren za razgovor s drugima, poslušati argumente drugih i dopustiti da nas drugi ispravljaju, kazao je Franjo te postavio pitanje: – Može li se razgovarati sa zločincem? Možemo razgovarati s onim tko može promijeniti srce toga zločinca – odgovorio je na svoje pitanje i upozorio kako ne valja ulaziti ni u kakve spletke za zaradu novca, jer one čine čovjeka robom tijekom cijeloga života i oduzimaju mu slobodu, budući da mir daje slobodu.
Papa Franjo će 13. veljače pohoditi svetište Gospe od Guadalupe koje je već posjetio dva puta: prvi put u povodu susreta isusovaca, sedamdesetih godina, a drugi put u prigodi putovanja Ivana Pavla II. dvadeset godina poslije. Franjo, koji je veliki obožavatelj Gospe od Guadalupe, katkad stane pred njezinu sliku i gleda je. – Osjećam da je Majka, da pazi, da štiti, vodi naprijed narod, obitelj, da nježno miluje i uklanja strah.
Posjet Meksiku obilježit će i služenje svete mise u Ciudad Juarezu, najopasnijem gradu na svijetu, središtu obračuna narkobandi, koji se nalazi na granici sa SAD-om. Franjo je kazao kako u svijetu danas vlada kriza vjere, ali istodobno imamo veliku želju da vjera iziđe van, da bude misionarska, da ne bude zatvorena kao da je u konzervi. – Naša vjera nije vjera iz muzeja, Crkva nije muzej, to je vjera koja treba izići na ulice, treba doći do radnih mjesta, u školu, u obitelj, jer inače ne služi ničemu – objasnio je Franjo.
Crkva nije muzej ni konzerva
No, oči svijeta bit će uprte u Franjin susret s Kirilom 12. veljače u zračnoj luci José Martí u Havani, koji bi trebao započeti u 14.15 sati i završiti u 16.30 sati kada će biti objavljena zajednička
izjava nakon čega će se obojica obratiti javnosti. U 17.30 papa Franjo polijeće iz Havane u Meksiko, a svijet će već pred sobom imati novu stranicu povijesti i iz nje pokušati dokučiti koliko su se Katolička i Pravoslavna crkva približile nakon raskola 1054. godine. Premda su dvije crkve još 1965. godine poništile međusobna izopćenja, ipak će „susret dvojice primasa“ značiti prekretnicu. Već iz te najave o dvojici primasa moglo bi se zaključiti se ide prema prevladavanju pojedinih prepreka podizanih tijekom tisućljetne shizme.
>> Prvi susret Pape i moskovskog patrijarha
opaaaaa pravoslavci prelaze na katolicku vjeru, sigurno ce to zasjeniti sve ostale vijjesti