Iza svakog pojedinog imena u ovoj knjizi kriju se stvarni muškarci, žene i djeca te obitelji iz svih etničkih skupina čije živote i dalje razdire patnja zbog izostanka vijesti o njihovim nestalim najmilijima. Tijekom vremena razrušene se kuće iznova grade, a mnoge rane zarastaju. No, bol obitelji nestalih, kako vrijeme prolazi, uvećava se. Nedostatak odgovora i dalje predstavlja teret za njih, ali i za cijelo društvo – moglo se čuti jutros u Hrvatskom novinarskom domu na predstavljanju "Knjige osoba nestalih na području Republike Hrvatske", koja je okupila gotovo čitav državni vrh.
Međunarodnom odboru Crvenog križa svojevremeno je prijavljen nestanak više od 6400 osoba u oružanom sukobu koji je trajao od 1991. do 1995. godine na području Hrvatske. Dok je sudbina većine tih ljudi riješena, sedamnaest godina nakon završetka Domovinskog rata, 2322 osobe i dalje se vode kao nestale. Predsjednik Ivo Josipović rekao je da je pitanje nestalih humanitarno pitanje i da je jedno od najvažnijih za sve one koji se bave politikom.
– Nije bilo ni jednog sastanka u regiji koji nije počeo i završio tim pitanjem. Svaka osoba, bez obzira na naciju, vjersku ili vojnu pripadnost, zaslužuje dostojan grob – istaknuo je predsjednik Josipović. Ministar branitelja Predrag Matić rekao je da je potraga za nestalima, koja je u nadležnosti njegova ministarstva, jedan od strateških ciljeva Vlade i pozvao građane da pomognu riješiti sudbine nestalih.
– Počeli smo u Negoslavcima, gdje smo za pomoć zamolili mještane, a nastavljamo diljem Hrvatske. Mi se nismo odlučili baviti ovim poslom zato što je to lako nego zato što je to teško – rekao je ministar Matić. Predstavljanju knjige prisustvovali su i potpredsjednik Sabora Josip Leko, saborski zastupnici Jadranka Kosor i Milorad Pupovac, izvršni predsjednik Hrvatskog Crvenog križa dr. Nenad Javornik i visoka gošća iz Međunarodnog odbora Crvenog križa Barbara Hintermann.
Ovoj dvojici na slici bi "HČSP"-ovac, sa sjednice grada Splita, trebao reći što ih sljeduje.