Prva obljetnica Putinova rata u Ukrajini, srećom, protekla je bez očekivanih masovnih ruskih raketnih udara na ukrajinske civilne ciljeve, iako su cijeli jučerašnji dan odjekivale sirene za uzbunu. O razlozima možemo samo nagađati, ali možda je Moskva i tako godišnjicu invazije odlučila potpuno ignorirati, ne bi li prikrila vlastiti neuspjeh, s obzirom na to da ruska vojska u protekloj godini u Ukrajini, unatoč sveobuhvatnoj invaziji iz nekoliko pravaca i napadima s kopna, iz zraka i s mora, nije uspjela ostvariti nijedan od ciljeva zbog kojih je krenula na Ukrajinu.
Primopredaja tenkova
Zato su već prvi dan druge godine rata, dok su se diljem Europe i svijeta održavali skupovi potpore Ukrajini, obilježili uobičajeni ruski topnički udari kod Bahmuta, grada u Doneckoj oblasti koji ruske snage od ljeta pokušavaju osvojiti, dok su Ukrajinci izvršili raketni napad na vojne ciljeve u Mariupolju demonstrirajući tako da je cjelokupno područje pod okupacijom ruskih snaga u dometu ukrajinskog oružja i da ne postoji mjesto u Ukrajini na kojem su okupacijske snage sigurne, što izaziva strah i frustraciju na ruskoj strani.
Dodatan nemir kod Rusa zasigurno izaziva vijest o isporuci prvih poljskih tenkova Leopard 2 Ukrajincima, što je vjerojatno i razlog zbog kojeg su jučer na društvenim mrežama osvanule i snimke formalne primopredaje, a odmah je stigao odgovor iz Moskve. Rusija je, naime, obustavila isporuke nafte Poljskoj preko naftovoda Družba iz Rusije, ali to neće ozbiljnije pogoditi Poljsku, s obzirom na to da će nafta iz Rusije biti zamijenjena onom koja će u Poljsku stizati morskim putem.
Rat u Ukrajini vodi se ne samo na bojnom nego i na političkom i diplomatskom planu, o čemu svjedoči intenzivna rasprava o kineskom mirovnom planu. Nakon što je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski dan prije suzdržano pozdravio interes Kine za Ukrajinu i najavio da se planira sastati s kineskim čelnikom Xi Jinpingom zbog razgovora o kineskom prijedlogu za okončanje rata, viši savjetnik ukrajinskog predsjednika Mihajlo Podoljak odbacio je jučer kineski mirovni plan u 12 točaka ocijenivši ga nerealnim.
VIDEO: Dokumentarac "Ukrajina: Godina dana poslije"
"Kina se ne bi trebala kladiti na agresora koji je prekršio međunarodni zakon i koji će izgubiti rat", napisao je Podoljak na Twitteru i dodao da svaki mirovni plan mora uključivati povlačenje ruske vojske na međunarodno priznate granice Ukrajine iz 1991. godine. Kina, koja nikad nije ni podržala ni osudila rusku agresiju, predstavila je mirovni plan u kojem u 12 točaka poziva na početak mirovnih pregovora i političko rješenje sukoba, i to uz poštivanje suvereniteta država, ali i uvažavanje zabrinutosti Rusije u vezi sa sigurnosnim pitanjima. Kina se u dokumentu što ga je objavilo kinesko ministarstvo vanjskih poslova protivi ne samo upotrebi nuklearnog oružja nego i prijetnjama njegovom upotrebom, a takve prijetnje stizale su jedino iz Rusije. Kina poziva i na posebnu zaštitu civilnog stanovništva i potrebu poštivanja međunarodnog humanitarnog prava. Kineski prijedlog stiže u trenutku kada neimenovani američki dužnosnici ponovno tvrde da Kina razmatra dostavu bespilotnih letjelica i streljiva Rusiji za rat protiv Ukrajine pozivajući se na američke obavještajne podatke, što u Pekingu nazivaju lažnim vijestima.
Washington je iznimno kritičan prema kineskom diplomatskom prijedlogu za rat u Ukrajini. Savjetnik američkog predsjednika za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan odmah je naglasio da rat može trenutačno prestati ako Rusija obustavi napade i povuče vojsku iz Ukrajine te ponovno podsjetivši da je Rusija željela izbrisati Ukrajinu s političke karte, ali da u tome nije uspjela.
"Putin plješće Pekingu"
Kineski prijedlog odbacuje i američki predsjednik Joe Biden ocjenjujući da je ideja prema kojoj bi Ukrajina pregovarala o ishodu potpuno nepravednog rata nerazumna i odgovara samo Rusiji.
– Putin tome plješće, pa kako bi to moglo biti dobro? – upitao je Biden precizirajući da u kineskom planu nije vidio ništa što bi upućivalo na to da postoji nešto što bi bilo korisno bilo kome osim Rusiji kad bi se slijedio kineski plan, a ideju da će Kina pregovarati o ishodu rata, koji je potpuno nepravedan rat za Ukrajinu, jednostavno ne smatra racionalnom. U Moskvi su, međutim, objeručke dočekali kineski prijedlog za okončanje rata poručujući da je Rusija otvorena za ostvarenje ciljeva "specijalne vojne operacije" političkim i diplomatskim putem.
A što se SAD ne povuče iz trećine teritorija Sirije? Ah da ... uspostavljaju ''demokrejšn''.