Turistički su inspektori kod svakog trećeg ugostitelja, agencije, vodiča, domaćina u marini... našli neki propust. Najčešće nisu bile istaknute cijena ili obavijest o podnošenju prigovora gosta, nisu izdavani računi, sanitarne prostorije nisu bile opremljene po propisu, bespravno se kampiralo, a domaćini često, među ostalim, nisu poštovali ni propisano radno vrijeme. Inspektori su od početka godine do kraja rujna bili u 8.041 nadzoru, od čega se u 7.254 slučaja radilo o ugostiteljskim objektima.
U nešto više od 5.000 kontrola (66%) nije bilo kršenja propisa, a kod ostalih su turistički inspektori od prekršitelja, neposredno od naplaćenih kazni, u proračun uplatili 4,86 milijuna kuna.
– Veseli što je gotovo 70 posto subjekata ove godine poslovalo prema propisima. Pozivam sve u turizmu da poštuju propise koji su usmjereni na zaštitu gostiju, jer će na taj način pridonijeti pozitivnom imidžu zemlje – komentar je ministra Darka Lorencina.
>> Lorencin u Biogradu: Nautika je najljepši dio turizma
Opet zabijate glavu u pijesak... u toj hrpi neprovedivih propisa - kojih su i sami inspektori svjesni - izricane su minimalne kazne tipa "samo-me-ostavi-na-miru"... smanjite propise i administriranje - pustite poduzetnike da se bave svojim poslom...