Zašto je popisivač od mene tražio JMBG, pa zar taj broj nije tajan? – pita naša čitateljica, zabrinuta zbog eventualne zloporabe osobnog podatka.
– Popisivači ne traže JMBG nego OIB ili broj osobne iskaznice. Taj nam podatak služi isključivo kako bismo provjerili jesu li neke osobe popisane dva ili više puta. To će, primjerice, biti slučaj sa studentima koji privremeno borave u mjestu gdje studiraju, a stalni su stanovnici drugog mjesta – rekao je Darko Jukić, zamjenik ravnatelja Državnog zavoda za statistiku (DZS).
Dodao je da građani mogu biti sigurni jer će se svi prikupljeni podaci rabiti isključivo u statističke svrhe. "Zaštita individualnih podataka zajamčena je zakonom", poručuju iz DZS-a. Uostalom, popisivači zbog "dilanja" podataka mogu biti novčano kažnjeni, ali i kazneno gonjeni. Čitatelj s dva završena fakulteta požalio nam se zato što takav slučaj nije predviđen kao mogući odgovor u obrascu.
– Pitanjem o postignutom obrazovanju nije cilj dobiti podatak je li netko završio dvije škole ili dva fakulteta, već se želi dobiti podatak o najvišoj razini obrazovanja. U slučaju osobe s dva završena fakulteta, razina obrazovanja u oba je slučaja ista – objašnjavaju iz DZS-a. Na prigovore da su neki popisivači posao dobili preko veze iz DZS-a poručuju da izbor popisivača nije bio njihov, nego posao županijskih popisnih povjerenstava. "Bilo je 68 tisuća zainteresiranih, a angažirano je oko 14 tisuća popisivača, pa su bili neizbježni i određeni prigovori na izbor", kažu u DZS-u.
>>DZS: Popisivač neonacist iz Svete Nedelje više ne popisuje
ma kome to solite pamet sa tajnom ovo je balkan ejjj to nije zapadna civilizacija