U današnjoj emisiji HRT-a "Nedjeljom u dva" gostovao je srbijanski predsjednik Boris Tadić, a iz intervjua će svakako najviše zapmaćena ostati njegova isprika Hrvatima za nesreće koje su im nanijeli Srbi. Na pitanje da li se kao predsjednik Srbije srami što je u prošlosti netko u ime srpsstva radio zločine na ovim prostorima Tadić je rekao da se ne srami jer je samim svojim odlaskom u Srebrenicu na sebe preuzeo dio krivice za zločine svog naroda. Smatra i da bi političari zemalja bivše Jugoslavije trebali biti manje ponosni, a više na sebe preuzimati krivicu.
"Moje isprike svim pripadnicima hrvatskoga naroda koje je netko učinio nesretnim u ime moga naroda - ja ih upućujem i preuzimam na sebe odgovornost", rekao je srbijanski predsjednik Boris Tadić dodavši kako smatra da je Ratko Mladić jedna od najtamnijih stranica srpske povijesti. Istaknuo je kako ne zna gdje se nalazi Mladić jer je nakon donošenja Zakona o suradnji s Haškim tribunalom jednostavno nestao.
"Srbija nikada neće priznati neovisnost Kosova i to je normalan pristup problemu. To ne bi niti jedna država učinila, ali ipak je nemoguće vratiti situaciju na vrijeme od prije 90-ih godina. Mi moramo naći novi model i novo rješenje koje je prihvatljivo i za Beograd i za Prištinu", iskazao je Tadić svoj stav o statusu južne srbijaske pokrajije i prostora kojeg Srbi često nazivaju svojom "kolijevkom". Tadić je rekao da Srbija nema "plan B" za slučaj da SAD i EU priznaju neovisnost Kosova, ali da je važno da svi planovi vode ka stabilnim rješenjima. On smatra da Srbija ima platformu koja je fleksibilna, ali se nikako ne želi odreći dijela svog teritorija.
Iako navodno američka ambasada u Beogradu smatra de če u trenutku priznanja Kosova u Srbiji izbiti nemiri, Tadić je rekao da nema takvih informacija te da ne smatra da bi radi Kosova neki opozicijski čelnici u Srbiji mogli postati meta napada. Ponovio je još jednom kako ne želi uzimati u obzir niti uopće razmišljati o nezavisnosti Kosova. Srbijanski predsjednik misli da pomoć Rusije oko Kosova nije "bratski akt" te da bi volio znati što se točno krije iza svega toga. Drži da Rusija tu poziciju drži isključivo radi sebe, ali da je Srbiji ipak prioritet Europska unija, a ne Rusija.
'Milošević je malo više kriv za rat od ostalih političara'
Govoreći o statusu Republike Srpske i tomu kako bi se eventualna
neovisnot Kosova mogla odraziti na taj entitet, Tadić je naglasio kako
je za očuvanje cjeovite Bosne i Hercegovine te da bi svako cijepanje te
države vodilo stvaranju Velike Srbije, a na kraju i Velike Hrvatske.
"Rat tijekom 90-ih bio je sve, bila je to mješavine terorizma i patriotizma, a najgore uvijek prođu mali ljudi. Srbija na čelu s Miloševićem za rat je kriva jednako kao i neke druge zemlje koje nisu uspjele pronaći kompromisno rješenje. Ipak, mislim da je Milošević za rat ipak nešto odgovorniji od drugih. Pojava Miloševića potpuno je unazadila srpsko društvo", kaže Tadić.
Iako misli da je većina građana Srbije za članstvu u NATO savezu, Tadić smatra da je NATO napad na Srbiju bio zločin i agresija. Ipak, stav Tadića je da je NATO savezu u interesu ulazak Srbije prije svega zbog brojnosti naroda i geografskog položaja.
'Milanović je darovit političar'
Na pitanje što misli o Zoranu Milanoviću, Tadić je rekao da se radi o
vrlo darovitom političaru i čovjeku koji je godinama pomogao Ivici
Račanu. Iako nije očekivao da će osvojit čelnu poziciju u SDP-u,
Milanoviću želi puno uspjeha i nada se budućoj uspješnoj suradnji.
Srbijanski predsjednik kaže da bi vrlo rado došao na odmor u Hrvatsku jer misli da je dobro da se dva susjedna naroda što više posjećuju i povezuju. Tadić nikad nije pušio marihuanu, a tek u 30-oj godini je probao alkohol, danas pije samo vinio. Zbog svega toga je snažno protiv legalizacije lakih droga dok u pogledu legalizacije homoseksualnih brakova smatra da takva ideja na području bivše Jugoslavije još uvijek nije realna.
Tadić je na kraju Aleksandru Stankoviću odgovorio da je emocionalno vezan za Kosovo, ali da ne bi imao ništa protiv toga da mu sin ili kćer ožene tj. udaju za osobu albanske nacionalnosti. S obzirom da mu je žena Hrvatica, istaknuo je da je svojim primjerom pokazao kako mu kod ljubavi nacionalnost nije bitna.
Predsjednik Srbije je relativno optmističan u pogledu budućih odnosa Hrvatske i Srbije, ali misli da je neophodna bolja i tješnja suradnja, prvenstveno na području gospodarstva. S njim su se složili i gledatelji emisije, njih 71 posto smatra da će odnosi između dviju, nekad zaraćenih zemalja, u budućnosti biti bolji.