Jedna od najboljih svjetskih poznavateljica ISIL-a, talijanska novinarka i analitičarka Loretta Napoleoni pažljivo prati razvoj situacije s Tomislavom Salopekom kojega su oteli teroristi.
– Ova situacija nalikuje na onu s japanskim taocem prije nekoliko mjeseci. Dakle, pitanje je želi li ISIL uopće pregovarati jer s taocima koje zamjenjuju za otkupninu nikada ne snimaju videosnimke. Taoci o kojima ISIL pregovara i prima otkupninu nikada nisu prikazani na videosnimkama i za njih se i ne zna – kaže Napoleoni.
Prema njezinim tvrdnjama, Salopek nije slučajna žrtva otmice, a presudno je bilo što dolazi iz Hrvatske koja je članica Europske unije.
– Najvredniji taoci za ISIL su Amerikanci i državljani zemalja Europske unije. Islamisti drže da Hrvatska preko Bruxellesa može izvršiti pritisak na egipatskog predsjednika Al-Sisija. S druge strane, on zasigurno neće pristati na uvjete ISIL-a jer bi stvorio presedan. No da kojim slučajem i pristane na sadašnje uvjete, ISIL bi ih vjerojatno proširio – kaže Napoleoni.
Upozorenje turistima
Ona drži da je uloga medija u ovakvim situacijama vrlo osjetljiva i da je teško dati generalni savjet. S jedne strane otmičarima je potrebno pružiti što je moguće manje podataka. Ako mediji stalno obavještavaju javnost o detaljima potrage za otetim, to može teroristima dati uvid u situaciju koliko su im blizu. S druge strane, javnosti je važno pružiti sliku što se doista zbiva u ovim zemljama. Ako ni zbog čega drugog, a ono da se turiste upozori kakve im opasnosti tamo prijete – kaže Napoleoni.
Talijanska novinarka, koja je nedavno i u Hrvatskoj u izdanju Sandorfa objavila odličnu knjigu “Uspon islamizma” koja govori o strukturi i namjerama tzv. Islamske države, drži da mnogi mediji rade upravo pravi marketing ISIL-u objavljujući videozapise i fotografije na kojima zapadnjak kleči, a iznad njega stoji maskirani, dominantni i do zuba naoružani terorist. Tako se zastrašuju ne samo zapadnjaci nego ta slika služi prije svega da se zaplaši stanovništvo unutar kalifata.
Prijeki sudovi
– Oni strogoću provode primjenjujući šerijatski zakon. Okrutnost je velika, ali takav model ponašanja nije neuobičajen u vremenima bezakonja.
Uostalom, prije 70 godina, nakon Drugog svjetskog rata, i u Europi, koja je danas pojam demokracije, događale su se slične stvari. Nisu, doduše, nikoga razapinjali, ali su u Italiji i Francuskoj ljude po prijekom sudu strijeljali pred zidovima i vješali na stupove javne rasvjete. Dakle, u tranziciji iz nasilnog perioda povijesti potrebni su oštri zakoni. ISIL za to koristi šerijatski zakon, ali učinaka ima – kaže Napoleoni.
Ističe i kako je teško predvidjeti što će se u budućnosti dogoditi s tzv. Islamskom državom, hoće li ona opstati u ovakvom obliku, prerasti u neku konfederaciju ili potpuno nestati. Nju zabrinjava što Zapad uopće nije primijetio stvaranje ISIL-a sve do prošloga proljeća. Jednostavno o tome nisu imali pojma. Kada su ovladali velikim područjima Iraka i Sirije, to je za njih bio grom iz vedra neba. Potpuno iznenađenje.
Ona drži i da Zapad ima dvostruke standarde podržavajući države poput Saudijske Arabije te da je upravo zbog takve dvoličnosti ISIL popularan u tom dijelu svijeta.
– Griješimo jer u našim postupcima nedostaje moralnosti.
>> Sinajski je poluotok postao baza islamskih ekstremista
Gospođa Napoleoni bi trebala znati da je objavljena snimka talijanskih volonterki koje je zatočio ISIL, a koje su uz otkupninu oslobođene početkom ove godine. Upravo o njima pisali ste u tiskanom izdanju ove subote, pa nemojte sami sebi skakati u usta navodeći dubioznu tvrdnju jedne "stručne" analitičarke kao činjenicu. Barem provjerite. Osim toga, opetovano su se upućivale molbe da se ne iznose neprovjerene i nepotvrđene informacije, a vi to opetovano činite, na veliku štetu otetog Tomislava Salopeka i njegove obitelji!