Osječanin Tome Rak (65) osam je sati proveo na pretragama u KBC-u Osijek 23. rujna na Infektologiji i Internoj klinici. Žalio se na bolove u trbuhu, šake su mu bile otečene. Poslali su ga kući uz riječi, tvrdi obitelj, da za njega nema mjesta u bolnici. Tjedan dana poslije operiran je jer mu je puklo slijepo crijevo, a ni dva dana poslije umro je. Njegova kći Andrea u četvrtak je od Ravnateljstva KBC-a zatražila da se istraži smrt njezina oca.
U rukama specijalizanta
Tome Rak ležao je na Infektologiji od 3. do 17. rujna zbog ogrebotine na nozi koja mu se inficirala. Kad je došao kući, opće mu se stanje pogoršalo. Bio je dugogodišnji kardiološki i reumatološki bolesnik. U bolnicu su ga ponovno dovezli 23. rujna.
– Nije mogao govoriti od bolova u trbuhu i zglobovima. Pregledao ga je na Internoj doktor za kojeg sam poslije doznala da je specijalizant, a liječnica koja ga već dulje liječi samo je navraćala. Poslala ga je kući rekavši da za njega nema kreveta i da nije za bolnicu – tvrdi Andrea.
Treća optužba u 7 dana
Tome Rak treći je put završio u bolnici 29. rujna. Hitno je operiran.
– Patolog je rekao kako je upala slijepog crijeva bila tako jaka da se sve ugnojilo. Zbog svega dobio je srčani udar. Srce mu je stalo nekoliko sati nakon operacije, oživljavan je, no bez uspjeha – kaže ogorčena kći.
– Ništa ne mogu komentirati dok ne vidim pisanu pritužbu. Ne mogu nikoga okriviti prije reda – na optužbe odgovara ravnatelj KBC-a dr. Željko Vranješ.
To je, inače, treći slučaj u tjedan dana da obitelj preminulih pacijenata javno proziva liječnike KBC-a. Prvi je istupio Igor Šajber, čiji je otac Branko (64) poslije cjelodnevnih pretraga poslan kući i ubrzo preminuo.
– Sve ćemo istražiti – poručuje na to dr. Vranješ.
Ako se gore spomenutoj doktorici ne radi, dopustite joj jednu brzu šetnju na burzu. Sustav je utoliko kompletno kriv što državne službe toleriraju beskrajnu dozu nerada. Takav nerad je preskup za sve ostale radno stanovništvo koje to moraju pretplačivati a za uzvrat dobiju suhu šljivu.