Uvjeti izvoza sedam su posto lošiji na početku 2004. godine u odnosu na prva tri mjeseca prošle godine, a brojke nedvojbeno potvrđuju da tečaj kune podupire uvoz, a tu politiku nastavlja i ova, treća vlada, zadržavajući fiksni tečaj domaće valute.
Otvaranje prema Rusiji
Upravo takva politika tečaja uništila je hrvatski izvoz u proteklih deset godina, uz rat i lošu privatizaciju. Poručili su to okupljeni izvoznici na sastanku u Hrvatskoj gospodarskoj komori pred predstavnicima Vlade i Ureda predsjednika Republike želeći dijalogom s kreatorima ekonomske politike stvoriti uvjete za jačanje izvozne aktivnosti hrvatskoga gospodarstva. Direktor Elektrokontakta Vladimir Ferdelji naveo je kako je tvrtka sa 100 milijuna kuna izvoza u prva tri mjeseca ove godine izgubila 4,5 milijuna kuna zbog tečajne razlike s eurom.
- Izvoz je mjerilo efikasnosti neke zemlje, a u hrvatskom slučaju to je uvjet opstanka.
Ne bude li više vanjskih zaduživanja, na proračunu će se dogoditi kontrakcije i onda će jedini izlaz biti prema van. U Bosni smo digli izvoz na milijardu eura, u Srbiji i Crnoj Gori došli smo do 300 milijuna dolara, a i tamo ćemo doći do milijarde bez obzira na političke prilike. Rusija, Indija i afrički kontinent tržišta su prema kojima se moramo otvoriti - rekao je predsjednik HGK-a Nadan Vidošević i upitao okupljene predstavnike izvoznika jesu li prenijeli posljednja poskupljenja nafte na cijene za njemačko izvozno tržište.
Rast izvoza 0,25 posto
Uz ironičan tihi smijeh izvoznika, Vidošević je poručio kako je tečaj opasna igra koja može ugroziti egzistenciju, ali određene su korekcije potrebne.
U posljednjih deset godina Hrvatska je imala rast izvoza 0,25 posto, a u susjednim je zemljama on rastao od 300 do 400 posto, poručio je okupljenima savjetnik predsjednika za gospodarstvo mr. Dubravko Radošević i napomenuo kako cilj treba biti rast izvoza veći od rasta BDP-a, odnosno oko pet posto, te rast izvoza po stanovniku.
Izvoznici su, pak, poručili da HGK kao tijelo koje ih predstavlja i nova udruga Hrvatski izvoznici, čiji je predsjednik Darinko Bago jučer gostovao na sastanku, trebaju lobirati i prenijeti nadležnim tijelima njihove probleme.
Direktorica tvrtke Inker Zaprešić Ljerka Cerc napomenula je da ta tvrtka već pet godina uvozi glinu i kvarcni pijesak jer uzaludno traži zakup zemljišta u državnom vlasništvu na kojem se nalazi rudnik u koncesiji.
RUŽICA ILAK