Unatoč rezoluciji UN-a koja dopušta zračne napade radi zaštite civila, ali ujedno i izričito zabranjuje slanje bilo kakvih vojnih snaga na tlo Libije, Velika Britanija poslala je pobunjenicima tim vojnih “savjetnika”, iskusnih, visokorangiranih časnika predvođenih neimenovanim potpukovnikom specijalnih postrojbi. “Savjetnici” su već stigli u Benghazi, a njihov je zadatak poučiti pobunjeničke snage osnovama ratovanja.
– Skupina će pobunjenicima savjetovati na koji način poboljšati organizacijsku strukturu, komunikacije i logistiku – kaže britanski ministar vanjskih poslova William Hague.
Kao u Vijetnamu
Prema tvrdnjama službenog Londona, “savjetnici” neće pobunjenicima pomagati u razvijanju vojne taktike ili planiranju napada na lojalističke snage, no u to malo tko vjeruje. Pogotovo kada se zna da je scenarij koji se sada odvija u Libiji gotovo identičan onom otprije pedesetak godina, kada su u Vijetnam prvi stigli američki “vojni savjetnici” koji su vojsci južnog Vijetnama trebali pomoći u “razvoju komunikacijskog sustava, organizacijske strukture i logistike”. Nekoliko godina potom, u Vijetnamu je bilo gotovo pola milijuna američkih vojnika koji su svakodnevno krvarili u džunglama u sukobima s Vietkongom.
Razigrani veleposlanik
Kao i prije pola stoljeća, “instruktori” koji sada dolaze u Benghazi neće nositi uniforme, već civilnu odoru, a bit će naoružani skrivenim ručnim oružjem. U Libiji će ostati najmanje pola godine, a izravni im je zapovjednik Christopher Prentice, britanski veleposlanik u Italiji koji se već neko vrijeme nalazi u Benghaziju. Taj diplomat, naime, sve manje pozornosti posvećuje Rimu, a sve više preuzima ulogu glavne veze Velike Britanije s Nacionalnim vijećem. Kako bi njemu i njegovu timu “savjetnika” posao bio što lakši, Britanija je dodatno ojačala svoje snage na obližnjem Cipru sa 600 kraljevskih marinaca koji su na otoku radi “vježbe amfibijskog desanta”.
– Britanci sada u okolici Benghazija stvaraju državu u državi po već viđenom scenariju. To što sada čine u Libiji nije ništa novo, njima je cilj upravljati tom enklavom i domoći se nafte, a slanje “savjetnika” samo je logičan korak – kaže hrvatski analitičar, admiral Davor Domazet Lošo.
da leona, zato i ne provociram