Hrvatska i Slovenija sastavile su timove za arbitražu u sporu o granici. Među njima ističu se imena stranih odvjetnika – Britanaca, Amerikanca i Francuza – stručnjaka "teške kategorije". Za svaki sat rada naplatit će, procjenjuje se, najmanje 600 eura, no vjerojatnije je da satnica ode i do 700 ili 800 eura. Arbitraže traju nekoliko godina, a stavka stranih odvjetnika zasigurno je najveći, ali samo jedan dio troškova pa izvori u obje države procjenjuju da će konačni ceh svaku državu stajati između četiri i pet milijuna eura, odnosno ukupno 10 milijuna eura.
Za države moguć popust
Prema Sporazumu o arbitraži, za razliku od propalog plana Ollija Rehna prema kojem bi troškove dogovora pokrivao EK, države same snose troškove. Nije to samo plaćanje odvjetnika – Hrvatska i Slovenija angažirale su po tri stranca – već i pitanje njihovih timova, pomoćnika, asistenata... Ne primaju svi isto, no, primjerice, najniža satnica asistenta iznosi 80 eura. Ostali troškovi obuhvaćaju i prijevoz, smještaj... Ne treba zaboraviti, Međunarodni sud nije humanitarna organizacija. Arbitri rade za oko 500 eura po satu, a nema ni besplatnog sastančenja – najam prostorije za pregovore na Međunarodnom sudu kreće se od 1000 do 1750 eura po satu.
Naravno, moguće je i da države dobiju "popust", kažu nam. Podsjećaju kako su arbitri u sporu o NE Krško radili po nižoj tarifi jer su računali osmosatni radni dan. Svaki je dan iz Zagreba i Ljubljane za svakog arbitra odlazilo dvije tisuće eura.
Dok se čeka da iz EK pošalju popis iz kojeg će obje države zajednički izabrati dva arbitra te predsjednika arbitražnog suda, ili će ga imenovati predsjednik suda, u Sloveniji su se posljednjih dana rasplamsale kritike – kako sporazuma, tako i hrvatskog arbitra Budislava Vukasa, kojemu pripisuju unaprijed formiran stav te apeliraju na svoju vladu da zatraži njegovo povlačenje. Iako Vukas ovih dana nije htio komentirati arbitražu, prije je izjavio kako ga "sporazum nije prestrašio jer u njemu stoji da će granica biti određena u skladu s međunarodnim pravom. A međunarodno pravo nigdje ne zahtijeva izmjenu u odnosu na granicu koja je postojala između Hrvatske i Slovenije u vrijeme bivše Jugoslavije".
– Vukas je najbolji izbor – govori nam Silvo Devetak, predstojnik Katedre za međunarodne odnose i međunarodno pravo na mariborskom Pravnom fakultetu:
Najvažniji dobri susjedi
– Izniman je stručnjak, iz Primorja je, pa i životno osjeća te stvari te smatram da će jako dobro braniti svoje boje – kaže. Dodaje da je Vukas, za razliku od slovenskog arbitra Jerneja Sokoleca, u boljem položaju jer se može osloniti na široku ekspertnu bazu – Vladimira Iblera... Neki najavljuju da će Vukas gorljivo arbitrirati i zbog osobnih razloga – pri reizboru za dužnost potpredsjednika Međunarodnog suda za pomorsko pravo u Hamburgu nije dobio slovensku podršku, nakon čega je Buda, kako ga Devetak zove, reagirao emotivno i poslao mu pismo da, unatoč prijateljstvu, raskida odnos. O arbitraži zaključuje:
– Žalosno bi bilo da se pokaže kako države same nisu sposobne razmatrati probleme. Dobrosusjedski odnosi i suradnja, rekao bih, važniji su od puke arbitraže.
sad im je svanulo.hihihihihihihi zato ste i napravili spor da netko dobro zaradi ---