Osuđenik za ratne zločine u Hrvatskoj i BiH, Franko Simatović, prijevremeno je pušten na slobodu iz zdravstvenih razloga, navode srbijanski mediji. Haaški je sud Simatovića i Jovicu Stanišića, bivše čelnike resora državne sigurnosti Srbije, pravomoćno osudio na po 15 godina zatvora.
Pravomoćne presude izrečene su im koncem svibnja, čak dvadeset godina nakon što su uhićeni i protiv njih je pokrenut proces za zvjerstva s početka 90-ih godina. Dvojac je prvo 2013. oslobođen krivnje jer su suci tada zaključili da nije dokazano ni njihovo sudjelovanje u udruženom zločinačkom pothvatu niti da su planirali i zapovjedili zločine ili pomagali u njihovu izvođenju. Presuda je poništena dvije godine kasnije pa je uslijedilo novo suđenje koje je konačni epilog doživjelo prije točno tri mjeseca. Nije se tada ni slutilo da će se uskoro slobodan vratiti u Srbiju, a baš bi se to, po svemu sudeći, uskoro moglo dogoditi.
Tko je Franko Simatović zvani Frenki? Rođen je u Beogradu 1950. Bio je srbijanski obavještajac, zapovjednik specijalnih snaga UDBA-e Srbije i osnivač jedinice za specijalne operacije.
POVEZANI ČLANCI:
Kako se može naći na Wikipediji, Simatović je porijeklom iz sela Čibača u Župi Dubrovačkoj. Rođen je u obitelji Pere Simatovića, visokog časnika JNA te dužnosnika Vaterpolo kluba Partizan i Nede Winter. Ime je dobio po majčinu ocu Franku, osnivaču odvjetničkog ureda u Bjelovaru i suradniku Josipa Broza Tita.
Simatović je završio Fakultet političkih znanosti beogradskog sveučilišta zajedno s budućim šefom Službe državne sigurnosti Jovicom Stanišićem i novinarom i piscem Dejanom Lučićem.
U doba velikosrpske agresije bio je srpski obavještajac, osnivač i zapovjednik jedinice za specijalne operacije. Pripadnici te jedinice ostali su poznati i pod imenom frenkijevci, a njezini dijelovi tijekom vremena prepoznavani kao "Knindže", "Tigrovi", "Vukovi", "Arkanovci", "Beli orlovi" tj. "Šešeljevci", "Škorpioni", navodi isti izvor.
U UDBA-i je imao najduži radni staž od 25 godina. Bio je ključna osoba za osnivanje i naoružavanje srpskih paravojnih postrojba u Hrvatskoj, a i šire, dok je Stanišić više bio politički angažiran, Simatović je bio terenski čovjek i stvarni zapovjednik srpskih paravojnih postrojbi. Na početku pobune u Kninu, stoji na Wikipediji, došao je kao novinar pod pseudonimom, a sve u svrhu upravljanja i obučavanja izvršitelja pobune, a obučavao je još jednog osuđenog zločinca – Dragana Vasiljkovića, zvanog Kapetan Dragan, koji je bio i zapovjednik Knindži.
Optužnica u pet točaka tereti Simatovića i Stanišića za zločine protiv čovječnosti i povrede ratnog prava i običaja počinjene na području Hrvatske i BiH progonom, ubojstvima, deportacijama i drugim nečovječnim djelima. Zločine su, po optužnici, u Hrvatskoj i BiH počinile jedinice SDB-a, odnosno postrojbe i paravojne postrojbe koje je stvorila SDB ili je pomogla njihovu stvaranju. Među tim postrojbama su i "Crvene beretke", pripadnici Martićeve policije te milicija tzv. SAO Slavonije, Baranje i zapadnog Srijema.
>> VIDEO Vučić uoči obljetnice Oluje: 'Više nikada nećemo šutjeti o teškim zločinima nad našim srpskim narodom'
Haaški sud ima bizaran smisao za pravdu...