Josip Kelemen dospio je u središte hrvatske javnosti posljednjih tjedana kao organizator bojkota trgovina iz platforme "Halo, inspektore". Poziv građanima da izbjegavaju kupnju u određene dane i tako pošalju poruku trgovcima da im je dosta poskupljenja ujedinio je naciju kao rijetko kada. I priča se, čini se, tek zahuktava.
O Josipu Kelemenu dosta se posljednjih dana piše, a i sam je svojedobno pisao. Kao novinara u Glasu Slavonije zaposlio ga je Drago Hedl, tadašnji glavni urednik tog regionalnog dnevnog lista. Nedugo potom Kelemen će postati ratni glavni urednik tih novina. I potpisati otkaz Hedlu.
Doveo ga iz Zagreba
– Podmlađivali smo redakciju te 1990. pa smo primili desetak mladih ljudi i krenuli u novinarsku ofenzivu, što se isplatilo jer nam je naklada za godinu dana porasla 30 posto. Među novim mladim novinarima bio je i Kelemen. Korektno je radio, slao sam ga na terene, primjerice, na Kosovo, odakle je izvještavao o štrajku rudara, pa u Zenicu, da napiše reportažu iz zatvora. Otišao je kasnije u Slobodni tjednik – počinje novinar Drago Hedl.
– Nakon što je u srpnju 1991. Branimir Glavaš upao s oružanom pratnjom u Glas Slavonije i otjerao nas, doveo je potom Josipa Kelemena, koji je tada živio u Zagrebu, za glavnog urednika. Odlazim mu u ured i tražim da mi se otvori godišnji odmor, nakon kojega se ne planiram vraćati u Glas Slavonije. Dakle, godina je 1991., rat je pred vratima, ja sam bez posla. Kelemen me je odgovarao, molio da ostanem, razgovarali smo oko 9 ujutro, otišao sam kući i oko 11 sati zvoni mi poštar na vrata i uručuje otkaz, koji je Kelemen potpisao još dva dana prije. Vraćam se u redakciju i pitam čemu taj igrokaz maloprije, a on mi je odgovorio kako je puno toga potpisivao i da nije znao da potpisuje moj otkaz – kaže Hedl.
Iako Hedl označava Kelemena kao tadašnjeg "Glavaševa čovjeka", sam Branimir Glavaš reći će nam tek kako Kelemena godinama nije vidio. – Rodom je iz Laslova, živio je u Zagrebu i prije i nakon tog razdoblja kada je bio glavni urednik Glasa Slavonije. Otac mu je bio, čini mi se, predsjednik mjesne zajednice u Laslovu za vrijeme rata. Ne sjećam se točno kako je došao, a ni kako i zašto je otišao iz Glasa – kaže nam Glavaš.
Svjedok na suđenju Glavašu
Prema podacima dostupnim na internetu, Kelemen je bio i svjedok na suđenju Branimiru Glavašu za ratni zločin u Osijeku. Kao čelnik Udruge za ukapljeni naftni plin (UNP), Josip Kelemen svojedobno je prozivao Inu zbog proizvodnje navodno lošeg, prljavog autoplina, zastupajući prava potrošača.
Kao urednik na Otvorenoj televiziji (OTV) i autor dokumentarne serije "Halo, inspektore", Kelemen se suočio s prijetnjama smrću. Na konferenciji za novinare prije točno 25 godina izrazio je zabrinutost zbog prijetnji pojedinaca albanske nacionalnosti da će ubiti njega i njegove suradnike zbog priloga o inspekciji pekarnica u emisiji "Halo, inspektore". Dražen Budiša zahvalio je tada Kelemenu i OTV-u na svemu što su učinili kako bi se, kako je rekao, razotkrio nečasni posao s nečasnim posljedicama, poručivši svima koji prijete inspektorima i novinarima da će pravna država ubrzo sankcionirati takva ponašanja, bez obzira na političko ili nacionalno opredjeljenje počinitelja.
Kelemen je očito častan čovjek dobrih namjera čim ga kudi lik poput ovog tzv. Drage Hedla.