JOSIP KELEMEN

Tko je organizator bojkota trgovina? Prijetili mu ubojstvom, zahvaljivao mu Budiša

storyeditor/2025-01-28/PXL_270125_127366734.jpg
Foto: Emica ElvedjiPIXSELL
1/2
28.01.2025.
u 18:43
Poslušaj ovaj članak
00:00 / 00:00

Ugledni novinar Drago Hedl označava Kelemena kao bivšeg "Glavaševa čovjeka", koji mu je, kao ratni glavni urednik u Glasu Slavonije, potpisao otkaz

Josip Kelemen dospio je u središte hrvatske javnosti posljednjih tjedana kao organizator bojkota trgovina iz platforme "Halo, inspektore". Poziv građanima da izbjegavaju kupnju u određene dane i tako pošalju poruku trgovcima da im je dosta poskupljenja ujedinio je naciju kao rijetko kada. I priča se, čini se, tek zahuktava.

O Josipu Kelemenu dosta se posljednjih dana piše, a i sam je svojedobno pisao. Kao novinara u Glasu Slavonije zaposlio ga je Drago Hedl, tadašnji glavni urednik tog regionalnog dnevnog lista. Nedugo potom Kelemen će postati ratni glavni urednik tih novina. I potpisati otkaz Hedlu.

Doveo ga iz Zagreba

– Podmlađivali smo redakciju te 1990. pa smo primili desetak mladih ljudi i krenuli u novinarsku ofenzivu, što se isplatilo jer nam je naklada za godinu dana porasla 30 posto. Među novim mladim novinarima bio je i Kelemen. Korektno je radio, slao sam ga na terene, primjerice, na Kosovo, odakle je izvještavao o štrajku rudara, pa u Zenicu, da napiše reportažu iz zatvora. Otišao je kasnije u Slobodni tjednik – počinje novinar Drago Hedl.

– Nakon što je u srpnju 1991. Branimir Glavaš upao s oružanom pratnjom u Glas Slavonije i otjerao nas, doveo je potom Josipa Kelemena, koji je tada živio u Zagrebu, za glavnog urednika. Odlazim mu u ured i tražim da mi se otvori godišnji odmor, nakon kojega se ne planiram vraćati u Glas Slavonije. Dakle, godina je 1991., rat je pred vratima, ja sam bez posla. Kelemen me je odgovarao, molio da ostanem, razgovarali smo oko 9 ujutro, otišao sam kući i oko 11 sati zvoni mi poštar na vrata i uručuje otkaz, koji je Kelemen potpisao još dva dana prije. Vraćam se u redakciju i pitam čemu taj igrokaz maloprije, a on mi je odgovorio kako je puno toga potpisivao i da nije znao da potpisuje moj otkaz – kaže Hedl.

Iako Hedl označava Kelemena kao tadašnjeg "Glavaševa čovjeka", sam Branimir Glavaš reći će nam tek kako Kelemena godinama nije vidio. – Rodom je iz Laslova, živio je u Zagrebu i prije i nakon tog razdoblja kada je bio glavni urednik Glasa Slavonije. Otac mu je bio, čini mi se, predsjednik mjesne zajednice u Laslovu za vrijeme rata. Ne sjećam se točno kako je došao, a ni kako i zašto je otišao iz Glasa – kaže nam Glavaš.

Svjedok na suđenju Glavašu

Prema podacima dostupnim na internetu, Kelemen je bio i svjedok na suđenju Branimiru Glavašu za ratni zločin u Osijeku. Kao čelnik Udruge za ukapljeni naftni plin (UNP), Josip Kelemen svojedobno je prozivao Inu zbog proizvodnje navodno lošeg, prljavog autoplina, zastupajući prava potrošača.

Kao urednik na Otvorenoj televiziji (OTV) i autor dokumentarne serije "Halo, inspektore", Kelemen se suočio s prijetnjama smrću. Na konferenciji za novinare prije točno 25 godina izrazio je zabrinutost zbog prijetnji pojedinaca albanske nacionalnosti da će ubiti njega i njegove suradnike zbog priloga o inspekciji pekarnica u emisiji "Halo, inspektore". Dražen Budiša zahvalio je tada Kelemenu i OTV-u na svemu što su učinili kako bi se, kako je rekao, razotkrio nečasni posao s nečasnim posljedicama, poručivši svima koji prijete inspektorima i novinarima da će pravna država ubrzo sankcionirati takva ponašanja, bez obzira na političko ili nacionalno opredjeljenje počinitelja.

storyeditor/2025-01-28/PXL_270125_127366734.jpg
1/43

Komentara 13

LU
Ludwik
19:01 28.01.2025.

Kelemen je očito častan čovjek dobrih namjera čim ga kudi lik poput ovog tzv. Drage Hedla.

EL
Elias
19:09 28.01.2025.

Ako ga hedl kritizira znači da je upravu

CA
cavecanem
19:58 28.01.2025.

Kaže Hedl 1991 a ja bez posl, pa mogao je u 3 gardijsku brigadu i eto plaće

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije