SUMNJE Sve je više spornih detalja o oporuci dubrovačkog bogataša

Tragovi tinte na prstima mrtvog Aksela Petkovića

15.02.2009.
u 19:17

U slučaju oporuke preminulog Dubrovčanina Aksela Petkovića (61), kojom su Josip Radeljak Dikan, njegov odvjetnik Dragan Suša i dubrovački javni bilježnik Nikša Viđen naslijedili imovinu višemilijunske vrijednosti, otkriven je niz propusta i nepravilnosti.

Danima u komi
Naime, osim što Petković nije ni potpisao oporuku, nego je to dvadesetak dana prije njegove smrti učinio zagrebački odvjetnik Aleksandar Skočić, a ovjerila zagrebačka javna bilježnica Renata Kutija Kušpilić, jasno je da je pečaćenje stana i imovine izvedeno mimo propisa, jednako kao i prenošenje polovice kuće na Petkovića. Petković je preminuo 6. veljače oko pet sati ujutro od karcinoma prostate koji je metastazirao i prikovao ga za krevet, tako da je posljednje dane proveo na morfiju i u stanju kome.

Upravo je u to vrijeme potpisana famozna oporuka kojom Dikan, njegov višegodišnji znanac, i Viđen, njegov školski kolega i bivši visoki dužnosnik Sekretarijata unutarnjih poslova općine Dubrovnik, postaju milijunaši. Tijelo preminulog Petkovića odneseno je iz kuće pet sati nakon smrti, a, kako doznajemo, na prstima su mu bili vidljivi tragovi tinte koja se koristi za uzimanje otisaka. Malo nakon toga u kuću dolazi nedavno imenovani javni bilježnik Ivo Radović i pečati kuću.

Sporno je i Petkovićevo ujedinjavanje vlasništva nad kućom u Karmenu, od gotovo 400 metara četvornih, koju je Petković u proljeće 2007. godine pokušavao prodati za nevjerojatnih 10.250 eura po kvadratu. Petkovićeva sestra Vanda navodno mu je darovala polovicu kuće, ali ona to nije mogla učiniti jer je lišena poslovne sposobnosti pa nije mogla raspolagati imovinom, već je to kao njezin skrbnik radio sam Aksel Petković. I taj je darovni ugovor ovjeren u javnobilježničkom uredu jednog od nasljednika – Nikše Viđena. Zanimljivo je i to da je Petković nekoliko mjeseci prije smrti pokrenuo postupak kojim bi njegova sestra Vanda ponovno stekla potpunu poslovnu sposobnost.

Poništenje darovnice
Doznajemo kako je u obrazloženju pokretanja ovog postupka Petković naveo da se boji za sudbinu sestre Vande te da će njegova imovina “biti razgrabljena ako Vanda ne bude mogla njome raspolagati”. Rasprava o tome sazvana je za 9. veljače – na dan kada je bio njegov pogreb. Vanda Petković će, doznajemo, preko odvjetnika tražiti poništenje darovnog ugovora ovjerena kod Viđena te osporavati samu oporuku koju njezin brat nije ni potpisao.


Radeljakov sin direktor tvrtke

Vanda Petković tražit će zabranu otuđenja imovine koja je četiri dana nakon sastavljanja oporuke, dakle 19. siječnja, prebačena na tvrtku Aksel Petković d.o.o. Direktor te tvrtke, čiji 
je temeljni kapital vrtoglavih 15,5 milijuna kuna, Radeljakov je sin Leo, a prokuristi trojica nasljednika.


Protiv Radovića prijava DORH-u i Komori

Kako doznajemo, predsjednik Općinskog suda je bilježnika Ivu Radovića, zbog neovlaštenog pečaćenja imovine, prijavio Javnobilježničkoj komori, Ministarstvu pravosuđa te Državnom odvjetništvu. Naime, ostavinski postupak u slučaju smrti pokreće Općinski sud imenovanjem povjerenika. Kako Radovića nitko nije imenovao, jasno je da nije smio pečatiti imovinu. Za pečaćenje imovine potrebni su jaki razlozi, poput nepoznatih nasljednika ili mogućeg otuđenja imovine.

Ključne riječi

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije