Ministar Željko Jovanović imao je namjeru uvesti red pri upisu u srednje škole, ali neustavnim odlukama iz 2012. i 2013. unio je nered. Ustavni sud te odluke nije ukinuo jer one i nemaju ustavna obilježja "propisa", a zbog nepoštovanja propisa ministar je 2012. smjenjivao ravnatelje! I to nakon slučaja Srednje škole "Braća Radić" u Kaštel Štafiliću, gdje je ravnatelj Petar Vrbanić upisao 42 učenika koji nisu prešli minimalni bodovni prag te pozvao ministra da sam istjera tako upisanu djecu iz škole. Što je i učinjeno, a ravnatelj je smijenjen. Ali, sada se iz odluka Ustavnog suda može iščitati da Jovanović nije vodio računa o najboljim interesima te djece, na što ga obvezuje Konvencija o pravima djece.
Na to je 27. veljače u opsežnom očitovanju upozorila pravobraniteljica za djecu Mila Jelavić, kojoj su vladajući nedavno uskratili novi mandat. Vrednovanje uspjeha i određeni kriteriji su nužni, obrazlagala je, ali ograničavanje upisa učenika koji ne udovoljavaju minimalnom bodovnom pragu u školama gdje je ostalo slobodnih mjesta nije u najboljem interesu te djece. Ustavni sud upozorio je ministra da povede računa o stajalištima Mile Jelavić.
Ravnatelj štitio djecu
Prema tome, ravnatelj kojega je Jovanović smijenio zapravo je bio junak koji je nepokolebljivo štitio interese djece, kojima i UN daje primaran značaj. Ministrovim gafovima time nije kraj. Upravo dvoje smijenjenih ravnatelja, Jozo Bešlić iz Brestovca i Gordana Dragušica iz Osijeka, bili su među inicijatorima postupka pred Ustavnim sudom, oboje preko odvjetnice Jasminke Biloš. – Naravno da ova vrlo značajna odluka Ustavnog suda otvara mogućnost odštete smijenjenim ravnateljima. Još nisam detaljno iščitala opsežnu odluku, a trebam se i čuti sa svojim strankama kako bismo razmotrili pravne puteve – rekla nam je odvjetnica Biloš. Na pitanje o mogućem traženju zadovoljštine učenika koji se zbog spornih odluka nisu upisali u školu, odvjetnica se ogradila da mora iščitati odluku Ustavnog suda.
– Dolaskom na mjesto ministra zatekao sam nered i kaos koji su bili doveli do modela „običajnog prava" temeljem kojeg su se mimo propisa i zakona upisivali učenici, zapošljavali supružnici, učenici pekli torte za političare i djelatnike MZOS-a. Djeci se na kraju osmog razreda slala poruka da nije bitno kakve ocjene imaju jer ima načina da se upišu mimo propisa i zakona, vezom, plavom kuvertom ili političkim utjecajem – rekao je u studenome 2012. Jovanović.
Još se ne znaju kriteriji
Danas, osmaši još ne znaju kriterije upisa u prve razrede srednjih škola. Može se očekivati da će Ministarstvo, što je i uputa Ustavnog suda, voditi računa da nikoga ne diskriminira. Prema svemu sudeći, vrednovat će se samo ocjene od 5. do 8. razreda i rezultati na državnim natjecanjima iz znanja, umjetnosti i sporta. To predlažu članovi povjerenstva, što ministar može, a i ne mora prihvatiti.
Ja ovom ne bi dao da mi ide režije platiti. Taj bi zasrao i uzimanje pošte iz sandučića. Da mu nema partije, ne bi znao izići iz ulaza. Ipak, kroz partiju je napredovao do ministarske pozicije, što je zoran dokaz kakva je to partija i kakvi su kriteriji napredovanja u njoj.