Prvi put u povijest čovječanstva uspjeli smo poremetiti globalni ciklus vode što je samo još jedan od dodataka na rastući problem krize s pitkom vodom koji će razorno utjecati na svjetsku ekonomiju, proizvodnju hrane i kvalitetu života. Teza je to koju je sredinom tjedna u svojem izvješću objavila Globalna komisija za ekonomiju vode, a koju čini skupina svjetskih vođa i znanstvenika, piše CNN. Vodeni ciklus označava kompleksni sustav prema kojemu voda cirkulira našim planetom. Poremećaji u tom sustavu već sad predstavljaju problem diljem svijeta.
Gotovo tri milijarde ljudi bori se s nestašicom pitke vode. Usjevi propadaju, a gradovi "tonu" u zemlju s obzirom na to da podzemne vode ispod njih presušuju. Ako se pothitno ne poduzmu ključni koraci, posljedice će biti još gore. Kriza s pitkom vodom prijeti čak polovini globalne industrije koja se bavi proizvodnjom hrane, kao i smanjenju nacionalnih BDP-a za 8 do 15 posto, pri čemu će najviše biti ugrožene siromašne zemlje.
-Po prvi put u ljudskoj povijesti utječemo na globalni ciklus vode na način da smo poremetili njegovu ravnotežu. Više se ne možemo pouzdati u padaline kao izvor pitke vode- ustvrdio je jedan od predsjedatelja spomenute komisije Johan Rockström.
U izvješću se ističe razlika između "plave vode" u koju spadaju jezera, rijeke i vodonosnicie te "zelene vode" koja označava vlagu pohranjenu u tlu i biljkama. Potonji resursi nerijetko su se zanemarivali, ali oni su jednako važni za vodeni ciklus, stoji u izvješću, s obzirom na to da se prilikom isparavanja iz biljaka vodena para vraća u atmosferu i tako generira polovicu svih padalina na kopnu. Cijela je situacija, dodaje se, povezana s klimatskim promjenama.
FOTO: Milton uništio sve pred sobom: Ovo su posljedice razornog uragana na Florida
Naime, stabilna opskrba vlagom iz "zelene vode" ključna je za podržavanje vegetacije, a ona može pohraniti ugljik koji zagrijava planet. Ali šteta koju nanose ljudi, uključujući uništavanje močvara i rušenje šuma, iscrpljuje te "ponore" ugljika i ubrzava globalno zagrijavanje. Toplina uzrokovana klimatskim promjenama isušuje krajolike, smanjuje vlagu i povećava opasnost od požara.Situaciju pogoršava i ogromna potreba za vodom. Prema računici u izvješću, ljudima u prosjeku treba najmanje oko 4000 litara vode dnevno kako bi vodili "dostojanstven život", daleko iznad 50 do 100 litara koliko Ujedinjeni narodi ističu kao količinu dovoljnu za osnovne potrebe.
Richard Allan, profesor znanosti i stručnjak za klimu na Sveučilištu Reading u Engleskoj, rekao je da izvješće "oslikava sumornu sliku ljudskog utjecaja na poremećaja globalnog ciklusa vode, najdragocjenijeg prirodnog resursa koji u konačnici održava našu egzistenciju".
VEZANI ČLANCI:
-Ljudske aktivnosti mijenjaju strukturu naše Zemlje i zraka iznad kojih se zagrijava klima, pojačavajući i vlažne i suhe ekstreme- dodao je Allan. Autori izvješća poručuju kako svjetske vlade moraju prepoznati vodeni ciklus kao "opće dobro" i kolektivno se pozabaviti problemom kojeg su istaknuli. Nužno je, napominju oni, iz temelja promisliti o ulozi i poziciji vode kao resursu u gospodarstvima diljem svijeta, a sve kako bi se zaustavila nepotrebna potrošnja i rasipanje.
Više održivih tema potražite na portalu Rezolucija Zemlja!
VIDEO: Studenti Veterinarskog fakulteta pokrenuli sjajan projekt!