Šest prometnih nesreća, uključujući i onu u ponedjeljak na autocesti Zagreb-Goričan, u posljednjih deset godina prometni su “grijesi” Stanka B. (56) iz Sesveta koji je u ponedjeljak vožnjom u pogrešnom smjeru autocestom A4 izazvao tri prometne nesreće, koje se po policijskom izvještaju tretiraju kao jedna nesreća, a u kojoj je, osim njega, jedna osoba lakše ozlijeđena. On se i dalje liječi u KB Dubrava.
Kako doznajemo, branitelj koji je obišao sva ratišta u Slavoniji i bio u logoru kod Sremske Mitrovice te boluje od PTSP-a, i ranije je imao problema s alkoholom, prema kazivanju svojih susjeda, čak se i liječio od alkoholizma, a i u ludovanju po autocesti imao je 2,35 promila alkohola u krvi.
Nije to prvi put da je Stanko B. vozio alkoholiziran. Jednom prilikom je, kako doznajemo, napuhao 2,8 promila te mu je oduzeta vozačka dozvola, a uz to oduzeta mu je još dva puta - zbog prebrze vožnje i zbog napuštanja mjesta događaja u jednoj od pet ranijih nesreća koje je izazvao. Isto tako, za njim je prošle godine bio raspisan i nalog za dovođenje na liječnički pregled, ali nije poznato je li taj pregled bio obavljen.
Podsjećamo, Stanko B. se nakon što su dva vozača izbjegla frontalni sudar s njim na autocesti, zaustavio tek kada se svojim VW passatom direktno sudario s citroen jumperom na 86. kilometru i sletio u kanal te s teškim ozljedama opasnim po život i potpuno nekontaktibilan završio na kirurškoj jedinici intenzivne skrbi priključen na respirator.
PTSP i branitelji .Tema je već odavno prežvakana . Listao sam malo ( dok se sjetim gdje sam to vidio..) i da evo ; na RECI .HR vidljive su reakcije ljudi na izjavu premijerke Kosor. Dakle , nisu branitelji jedinii koji imaju PTSP. Dr.Kam je napisao najobjektivnije moguće .Pa pročitajte; Gospoja ministarka je ocito specijalist medicine rada kad tvrdi ovo sto tvrdi. I, sto je jos gore, ne postuje zakone zemlje u kojoj je - ministarka. Naime, hrvatski pozitivni zakonski propisi ( i iz njih izvedeni pravilnici) ne poznaju niti prepoznaju termin \"branitelj\" u postupku obnavljanja ili dobivanja vozacke dozvole. Naime, postoje tri termina: sposoban, ograniceno sposovban i nesposoban. Osoba kojoj je dijagnosticiran PTSP moze i ne mora biti sposobna za upravljanjem motornim vozilom i to ne spada u ingerencije Ministarstva branitelja i medjugeneracijske solidarnosti, to utvrdjuju drugi. Osobe oboljele od PTSP-a uglavnom koriste psihofarmake cije je koristenje ZABRANJENO ukoliko s upravlja motornim vozilom. Krsi li se jos koji zakon ukoliko se takva osoba nadje za upravljacem osobnog vozila? mada osobno znam covjeka koji ima PTSP, uredno pije psihofarmake i - vozio je autobus. Gospojo ministarka, lijecnici su obavezni prijaviti sve za koje postoji indicija da su izgubili sposobnost upravljanja motornim vozilom i to rade. Preventivni lijecnicki pregled se radi na policijski poziv te se ustanovljava zdravstvena sposobnost za upravljanjem motornim vozilom. I, cesto ostaje ljudima B kategorija, sto je u redu ako lijecnik potvrdi isto. Ali imati covjeka s PTSP-om za upravljacem teretnog vozila ili autobusa je, po meni, nespojivo. Za to se trazi nesto sasvim drugo od braniteljskog statusa i domoljublja. Ministrice, pobrinite se na drugi nacin za branitelje, ne jeftinim populistickim metodama. Ili provedite kroz Sabor proceduru dopune Zakona o braniteljima gdje cete dopisati clan zakona s kojim je svim braniteljima bezuslovno zagarantirana vozacka dozvola.