Na redovnoj sjednici Vlade premijer Andrej Plenković govorio je o svim aktualnim temama, među koje spada i pitanje poskupljenja energenata, a dotaknuo se i reforme sustava socijalne skrbi koja podrazumijeva povećanja materijalnih prava najugroženijih građana, naknade za udomitelje, ali i osobne invalidnine. Govoreći o poskupljenjima energenata koja, kako je već najavljeno, slijede od travnja, Plenković je naveo da će se s tim u vezi ići u tri smjera.
- Prvi je povećati naknade za socijalno ugrožene. To su oni vaučeri za najugroženija kućanstva do 200 kuna za struju. Uz struju, otvorit ćemo mogućnost da se time plate i režije plina. Proširit ćemo i opseg kućanstava koji na njih imaju pravo. Podignut ćemo taj iznos koji je sada 200 kuna na viši iznos kada procijenimo koliki će biti rast troškova. Drugi skup mjera odnosit će se na preispitivanje svih stavki koje ulaze u konačni izračun cijene plina, a svoju ulogu preispitat će i HEP. A treći skup mjera odnosi se na mogućnosti koje imamo vezano uz iznos stope PDV-a, koji je sada za kućanstva 13 posto za struju, dok je na plin 25 posto. Tu postoji prostor koji ćemo također iskoristiti kako bismo olakšali ukupni iznos za naše građane - naveo je premijer Andrej Plenković.
Što se tiče reforme sustava socijalne skrbi i povećanja materijalnih prava najugroženijih građana te naknada za udomitelje i osobne invalidnine, premijer reče:
- Povećavamo opseg i visinu materijalnih prava najugroženijih građana, poput zajamčene minimalne naknade koja se sa 800 povećava na 1000 kuna. Primjerice, za kućanstva sa 100 posto na 150 posto bruto iznosa minimalne plaće, odnosno s 4687 na 7031 kunu. Posebnu smo pozornost dali osobama s invaliditetom. Povećava se i osobna invalidnina, i to na 1750 kuna, uz ukidanje dosadašnjeg cenzusa. Ovo je važna poruka.
Plenković je pritom dodao kako će se povećati i naknade za udomitelje za 15 do 60 posto, pa će one za specijalizirane udomitelje za djecu iznositi 4500 i 7000 kuna te 4000 kuna za standardne udomitelje. Istodobno će doći i do povećanja opskrbnina, one se povećavaju za 20 do 40 posto.
Nakon sjednice Vlade novinari su i od ministra gospodarstva i održivog razvoja Tomislava Ćorića htjeli čuti informacije vezane uz cijenu plina te su ga stoga upitali hoće li Vlada ići na smanjenje PDV-a na plin, na što je ministar Ćorić uzvratio kako je predsjednik Vlade dan ranije jasno naglasio da je porez na dodanu vrijednost jedan od alata.
Video: Gordan Grlić Radman: Doživjeli smo jednu veliku sramotu zbog izjava Zorana Milanovića
Plina smo nekada proizvodili 80%za svoje potrebe onda je država sve prepustila Jozi iz duvna koji plin kupuje na kante po mešetarskim cijenama ,što Radman u Rusiji umjesto zastupanja Ukraine nije zastupao hrvatsku i ugovorio dugoročno opskrbu plinom po proizvođačkih cjeni kao orban ,poljoprivredu smo prepustili goljama koji sve što imaju imaju na kredit ustvari nemaju sve je od banke čak i gaće umjesto da stvaramo zdravu poljoprivredu obiteljsku i kombinator