Iako su joj tek tri godine, Daruvarčanka Ema Kuzle već je spoznala lošu ćud prirode, koju je dodatno "zasolila" i država. Djevojčica je rođena bez podlaktice i mora se služiti protezom. Iako joj je priznala 80 postotno tjelesno oštećenje, država je putem daruvarskoga Centra za socijalnu skrb u dva navrata odbila priznati pravo na naknadu tjelesnoga oštećenja, koja bi bila 1250 kuna mjesečno.
Bešćutnost mjerodavnih
Roditelji Berislav i Tanja ne bi vidjeli problem da nisu upoznali obitelji iz Istre i Slavonskoga Broda, čija su djeca s istom dijagnozom ostvarila naknadu.
– Nismo gladni, žedni ili pohlepni. Samo smatramo da Emi ta pomoć pripada – kažu roditelji. Pametnome ne treba dvaput objašnjavati kako Ema i njezini roditelji proživljavaju takvu svakodnevicu, a potom i koje troškove ima obitelj. Naime, nabavu protezica HZZO pokriva do cijene od 50.000 kuna. No, kako bude rasla, morat će ih jednom godišnje mijenjati, a odrastanjem će se cijene penjati i do stotinu tisuća kuna, navode roditelji, budući da će sadašnju estetsku morati zamijeniti funkcionalnijom. Da stvar bude gora, i drugostupanjske komisije Ministarstva odbijale su žalbe.
– Umjesto da su nas pozvali i pregledali dijete, svoju su odluku donijeli na temelju nalaza niže komisije – kažu roditelji začuđeni kako ni jednom član komisije nije bio fizijatar, već liječnik specijalist školske medicine, socijalni radnik i psiholog. Ravnatelj Centra Zvonko Kovačić kaže da je na temelju nalaza komisije Centar odbivši zahtjev postupio ispravno, što je, kaže, potvrdila i drugostupanjska komisija.
Različita tumačenja
– Jedna je mogućnost da problemi ove i drugih obitelji ipak nisu istovjetni, a druga da su drugi centri propise pogrešno protumačili u korist roditelja – kaže Kovačić. Ističe kako bi drukčije rješenja moglo biti doneseno u slučaju promjene pravilnika, o čemu se u Ministarstvu tek razgovara.
Kad vidim ovakve stvari, dođe mi da nekog prebijem. A nisam nasilna.