Na američkim predsjedničkim izborima Europa bi velikom većinom izabrala Kamalu Harris. Portal Europe Elects napravio je presjek rezultata anketa provedenih u europskim državama, i oni su pokazali da bi građani većine zemalja dali natpolovičnu većinu podrške Harris – u Danskoj bi za nju glasalo 96% ljudi, u Finskoj i Švedskoj po 90%, u Nizozemskoj 87% njih. Iznimka su Rusija, Srbija, Mađarska, Slovačka te, vrlo zanimljivo, Slovenija, u kojoj bi 49% građana izabralo Harris, a Donaldu Trumpu bi povjerenje dalo njih 51% (iz anketa su isključeni svi neopredijeljeni).
Portal je objavio dvije ankete za Hrvatsku. Jedna, ona Gallupa, pokazuje da bi za Harris bilo 50% Hrvata, a Trumpa bi podržalo 34% (ako se računaju samo opredijeljeni, to bi značilo da bi za Harris bilo 60% ljudi, a za Trumpa njih 40%). Na dugoj listi europskih zemalja u kojima je Harris ispred Trumpa Hrvatska je među onima u kojima su kandidati ipak nešto izjednačeniji, dok su zemlje zapadne Europe gotovo unisono bile na strani demokratske kandidatkinje.
Portal Europe Elects pritom je donio i drugu listu anketa koje su provjeravale drukčije pitanje od onog "za koga biste glasali". Umjesto toga, te su ankete provjeravale izbor "za koga biste htjeli da pobijedi", što može biti drukčije u odnosu na prvo pitanje jer u obzir uzima i birače koji pitanje shvaćaju kao "čija je pobjeda bolja za moju zemlju". U tom je kontekstu portal uzeo u obzir i anketu Valicona, o kojoj je Večernji list već pisao, koja je pokazala da 56% Hrvata želi da pobijedi Harris, a njih samo 18% želi pobjedu Trumpa, dok je 26% ljudi neodlučno. To znači da obje ankete pokazuju da je u Hrvatskoj demokratska kandidatkinja uoči izbora bila popularnija od bivšeg predsjednika Trumpa.
>>> FOTO Swing države, elektorski glasovi... Evo kako funkcioniraju američki predsjednički izbori
I taj drugi tip anketa – koji proučava za koga bi birači htjeli da pobijedi – pokazuje da je većina Europljana na strani potpredsjednice Harris. Gotovo 90% Finaca, 82% Nizozemaca, 79% Francuza i Nijemaca želi da ona pobijedi Trumpa. Na to su možda utjecali imidž koji Trump ima u međunarodnoj javnosti, njegove riječi kojima je obezvrjeđivao savezništva te općenito dosljedniju predanost demokrata svojim saveznicima. Zanimljivo, u pojedinim zemljama postoje i velike razlike u anketama. Možda i najbolji primjer jest u Slovačkoj, u kojoj je agencija Gallup pokazala da bi više Slovaka glasalo za Trumpa nego za Harris (41 prema 38%), dok je istraživanje NMS-a reklo potpuno suprotno: da je Harris znatno popularnija, i za nju bi bilo 59% birača, a za Trumpa 41% njih.
U Srbiji bi trećina opredijeljenih birača glasala za Harris, a dvije trećine njih za Trumpa. U Rusiji pak otprilike petina njih bila bi za potpredsjednicu, a četiri petine za bivšeg predsjednika. Te dvije zemlje istodobno su najsklonije Trumpu u cijeloj Europi. (D. Brumec)
VEZANI ČLANCI:
>>> FOTO Pogledajte kako se tijekom godina mijenjala Melania Trump: Bivša manekenka u braku je s Donaldom već 19 godina