Rijeka ljudi koja se pokušava preliti do Njemačke izaziva brojne upitnike kod naših gostiju. Što znači zatvaranje slovenske granice, čekaju li ih redovi i hoće li, po povratku s Jadrana, uopće moći normalno prema svojim zemljama, neka su od turističkih pitanja. Izvanrednu situaciju na granicama pojedini su već osjetili na svojoj koži. Trenutačno su desetine turističkih grupa, s gostima iz dalekih zemalja, na turama širom naše regije i neke su prisiljene koristiti alternativne pravce kako bi stigle na željeno odredište.
– To su uglavnom grupe od po 30 do 40 turista iz Južne Amerike, Koreje, Japana... Neki čak odlučuju pričekati dan, dva tamo gdje su se zatekli dok ne krenu dalje. Recimo, znam za grupu koja je danas trebala ići u Zagreb, ali će produljiti boravak u Beogradu za jedan dan – kazuje Boris Žgomba, predsjednik Udruge hrvatskih putničkih agencija, koji kolegama savjetuje da pravovremenim informacijama i savjetima pokušaju prevenirati eventualnu veću nervozu i zabrinutost gostiju.
Otkaza bukiranih putovanja zasad nema, ali u turističkim krugovima se pribojavaju, nastavi li se situacija komplicirati, oseke u prodaji u tjednima koji slijede.
– Iako, naši najbrojniji turisti Nijemci, recimo, ne moraju u Hrvatsku da bi se suočili s izbjegličkim valom i vidjeli što to donosi i znači. Oni to iskustvo već imaju. Sve je, uostalom, i u medijima, na vijestima i Hrvatska nije u tome neka iznimka. Štoviše, u Njemačkoj se gleda pozitivno na to kako se Hrvatska postavila prema tom problemu – kaže Selimir Ognjenović, direktor minhenskog organizatora putovanja specijaliziranog za Hrvatsku ID Riva tours.
>> Milanović o mogućem slanju izbjeglica u Sloveniju: Mislim da je Mađarska puno bliže
Sve priče o izbjeglicama čitajte u našem specijalu Izbjeglička kriza
Udruge branitelja, udruge dragovoljaca, BBB, Torcida, Armada. Organizirajte odlazak na granicu prema Srbiji i na hrvatske granice uopće i branite ih. Vojsku, policiju i carinike treba razpustiti i odpustiti, jer ne rade svoj posao.