Tuzlanski načelnik Jasmin Imamović početkom listopada ide po svoj četvrti mandat na čelu grada koji se u ratu u BiH proslavio jer se u njemu stanovnici nisu podijelili po krvnim zrncima.
Dva tjedna prije izbora, u subotu, otvara se preuređeni gradski park u kojem je i spomenik, na kojem je uklesana povelja Kulina bana iz 1189. godine. Međutim, u tekstu nedostaje početak i kraj, upravo dijelovi iz kojih je jasno da je Kulin ban bio - kršćanin! Izbačeno je 'u ime oca, sina i svetoga duha' s početka, te 'tako mi bog pomogao i svo Sveto Evanđelje' s kraja teksta.
Netko je u Tuzli već intervenirao i na spomeniku su, otisnuti na papiru, osvanuli ispušteni dijelovi. Kako prekrojiti povijest da bi poslužila za današnje ciljeve, vještina je u kojoj su narodi na ovim prostorima postali majstori. Nedavno je u oči upadalo, upozorava povjesničar Tvrtko Jakovina, besmisleno pozivanje Makedonaca na podrijetlo od Grka ili polu-Grka Aleksandra Makedonskog, čime Makedonci zapravo gube. Možda po uzoru na Skoplje preplavljeno golemim spomenicima i u Tuzli je nikao golem spomenik kralju Tvrtku, koji će također biti dio subotnje svečanosti.
Na čelu Tuzle je visoki dužnosnik SDP-a, Imamović je i potpredsjednik Glavnog odbora SDP-a, treći mandat je osvojio sa 77 posto glasova i hvali se općim preporodom grada poznatog po rudnicima soli.
Rodni list BiH
Povelja je napisana 29. kolovoza 1189. godine, pisana je bosančicom, na starobosanskom jeziku, i najstariji je dokument koji ukazuje na državnost Bosne, odnosno to je na neki način rodni list bosanske državnosti, iako postoje dokazi o postojanju uređene države i prije, u 10. stoljeću. Jesu li oni koji su kršćanske dijelove iz teksta izbacili htjeli sugerirati da su Bosnom već tada vladali Osmanlije?
U BiH se vodi rasprava o još jednom povijesnom pitanju, kad je osnovano Sarajevo. Bošnjačke vlasti kao da sve žele povezati s turskom vladavinom, pa se i nastanak Sarajeva veže za 1462. godinu, kad mu je, tvrdi se, temelje udario Isa beg-Ishaković, po kojem je nazvana nagrada koju je dobio ovih dana turski premijer Recep Erdogan kao i skladatelj Goran Bregović.
Opasni falsifikati
Međutim, napominje Jakovina, opće je poznato da su Osmanlije osvajali već postojeća naselja, pa je tako i na mjestu Sarajeva bilo naselje Vrhbosne, dvjesto godina prije Isa-bega, a tu je i crkva Svetog Petra iz 1238. godine. Očito je, riječ je o nagradama i spomenicima koji BiH još jednom dijele.
– Stanovnici BiH morali bi, više od svih drugih na ovom području, biti svjesni koliko je važno o onome što se dogodilo govoriti iskreno i ne falsificirati povijest – kaže Jakovina, podsjećajući na noviji falsifikat, srpsko negiranje genocida u Srebrenici.
„U ime Oca i Sina i Svetog duha, ja, ban bosanski Kulin, obećavam Tebi, kneže Krvašu, i svim građanima Dubrovčanima pravim vam prijateljem biti od sada i dovijeka. I pravicu držati sa vama i pravo povjerenje, dokle budem živ. Svi Dubrovčani koji hode kuda ja vladam trgujući, gdje god se žele kretati, gdje god koji hoće, s pravim povjerenjem i pravim srcem, bez ikakve zlobe, a šta mi ko da svojom voljom kao poklon. Neće im biti od mojih časnika sile, i dokle u mene budu, davat ću im pomoć kao i sebi, koliko se može, bez ikakve zle primisli. Neka mi Bog pomogne i svo Sveto Evanđelje.“