Austrijska ministrica rada Christine Aschbacher i ministrica gospodarstva Margarete Schramböck predstavile su u utorak na konferenciji za novinare u Beču aktualne gospodarske (ne)prilike u Austriji, s posebnim osvrtom na zabrinjavajuću situaciju na tržištu rada i radne snage u ovoj alpskoj zemlji pogođenom koronakrizom.
„Trenutačno je 503.494 ljudi u Austriji nezaposleno, a 46.168 ih je na doškolovanju, što govori o 549.662 nezaposlene osobe prijavljene na AMS-u (op. državni Servis za zapošljavanje). K tome treba dodati i 1,3 milijuna zaposlenih koji radi skraćeno, rekla je Aschbacher.
Što se tiče gotovo 550.000 nezaposlenih ustvrdila je kako je to „lagani pad“ za 39.000 osoba u usporedbi s 13. travnjem, kada je nezaposlenost dosegla svoj vrhunac i kada je u potrazi za poslom bilo 588.205 osoba.
„Prije svega u građevinskoj djelatnosti je vidno manja nezaposlenost“, istakla je ministrica rada. Izrazila je nadu da će se aktiviranjem ugostiteljstva 15. svibnja i hotelijerstva 29. svibnja aktivirati i u tim djelatnostima oko 100.000 radnih mjesta, te u trgovini dodatnih 24.000. Napomenula je da to pokazuje brojka poduzetnika koji su svoje ljude prijavili na skraćeno radno vrijeme i za to od države zatražili financijsku potporu.
Govoreći o Vladinom modelu „skraćenog radnog vremena“, u trajanju od tri mjeseca, Aschbacher je ustvrdila kako ovaj „krizni instrument djeluje odlično“ i da je njime spašeno oko 1,3 milijuna radnih mjesta.
„Važno je da skraćeno radno vrijeme ide u smjeru pune i stalne zaposlenosti“, poručila je ministrica rada, pozvavši sve poduzetnike koji su prešli na model „skraćenog radnog vremena“ da obračunaju svoja potraživanja prema državi, kako bi narednih dana mogli dobiti isplatu za svoje radnike, koji su na 80 posto plaće.
Izvijestila je da se AMS od 15. svibnja vraća iz kriznog u normalni pogon i da počinje s doškolovanjem i drugim obrazovnim aktivnostima, kod Servisa za zapošljavanje prijavljenih osoba bez posla.
„Radi se o borbi za svako radno mjesto“, istakla je ministrica rada.
Ministrica gospodarstva Schramböck govorila je o aktualnoj gospodarskoj situaciji u zemlji i posljedicama koronakrize, koje su, kako je istakla, pokazale i dokazale da je Austrija unatoč toga što je izvozno usmjerena zemlja svjesna da se proizvodnju osjetljivih i strateški važnih proizvoda poput lijekova i zaštitne opreme i materijala, mora vratiti u Europu i Austriju.
„Koronakriza je pokazala da globalna tržišta nisu više dostupna“, napomenula je ministrica gospodarstva, ukazavši na poseban značaj „znanstvenih inovacija i regionalnosti“.
Posebnu paljbu Schramböck je osula na Europsku uniju, istaknuvši kako je hitno potrebno „novo EU pravo za tržišnu utakmicu“.
„Europa je sada u tržišnoj utakmici sa SAD-om i Kinom – za to trebamo nova pravila, jer stara ne odgovaraju više aktualnom razvitku“, poručila je austrijska ministrica političkom vrhu EU-a.
Ukazavši na potrebu reformiranja navedenog EU prava, navela je i konkretna područja u kojima je koronakriza pokazala potrebu za promjenama kao što je područje prirodnih katastrofa i davanja direktnih financijskih potpora, za koje Schramböck traži ukidanje sadašnje gornje granice.
Sitnica