Austrijski ministar financija Gernot Blümel, ministrica rada Christine Aschbacher i ministrica gospodarstva Margarete Schramböck u utorak su na konferenciji za novinare u Beču predstavili aktualnu gospodarsku situaciju u zemlji, s posebnim osvrtom na tržište rada i radnu snagu.
Ministrica rada Aschbacher je rekla kako trenutačno 1,3 milijuna zaposlenih u Austriji radi skraćeno. Što se tiče nezaposlenih istaknula je da je još uvijek više od 500.000 osoba bez posla, te da je to „lagani pad“ za 55.500 osoba u usporedbi s vrhom nezaposlenosti sredinom travnja kada je u potrazi za poslom bilo 588.205 osoba. Posebno je istaknula značaj modela skraćenog radnog vremena kao „uspješnog instrumenta“ u borbi za spas radnih mjesta.
„Model skraćenog radnog vremena posebno je tražen i zastupljen u proizvodnom sektoru, a slijede ugostiteljstvo i trgovina“, ustvrdila je ministrica rada. Dodala je kako je u građevinskoj industriji također zabilježen znatan pad broja nezaposlenih i da trenutačno u građevinarstvu radi skraćeno 146.000 zaposlenih.
Ministar financija Blümel je rekao kako je austrijska Vlada upravo zahvaljujući modelu skraćenog radnog vremena spasila brojna radna mjesta, istaknuvši poseban značaj tog modela za savladavanje posljedica koronakrize.
„Upravo u aktualnoj fazi je posebno važno da se ponovno starta s dugogodišnjim zaposlenicima“, dodao je ministar financija poručivši kako Vlada sredstva za model skraćenog radnog vremena, „zamišljen da traje 3 + 3 mjeseca“ povećava s 10 na 12 milijardi eura. Istakao je kako to nije konačni iznos i da će se sredstva ako to bude potrebno, adekvatno povećavati.
Ministrica gospodarstva Schramböck je izvijestila da je osnovana Radna skupina za „gospodarsku obranu zemlje“ od koronakrize. Izrazila je zadovoljstvo činjenicom da se krivulja nezaposlenosti u zemlji lagano ali vidljivo „izravnava“, što potvrđuje, kako je napomenula, da je model skraćenog radnog vremena izuzetno značaj za ponovno oživljavanje gospodarske situacije u zemlji. Osvrnuvši se na europske gospodarske tokove pozvala je na jačanje gospodarstva unutar Europske unije, važnog za tržišnu utakmicu sa SAD-om i Kinom, za kojima sada EU zaostaje.