Austrijski ministar znanosti i obrazovanja Heinz Faßmann predstavio je u ponedjeljak u sjedištu austrijske Vlade u Beču drugu prevalentnu znanstvenu studiju slučajnog odabira ispitanika za pokusno testiranje koliko iznosi stvarna zaraženost austrijske populacije koronavirusom.
Istraživanje je ovoga puta provela „Statistik Austria“ u suradnji s austrijskim Crvenim križem, i bečkim Medicinskim Sveučilištem, na zahtjev austrijske vlade.
Rezultat je znatno povoljniji od onoga koji je pokazala prva prevalentna studija s početka travnja koju je proveo austrijski Institut za socijalna istraživanja SORA na 1.544 ispitanika od 1. do 6. travnja. Ona je pokazala da je na početku mjeseca travnja pokazala da je koronavirusom u Austriji bilo vjerojatno zaraženo 0,32 posto austrijske populacije odnosno 28.500 Austrijanaca. Minimalna procjena bila je 10.200, a maksimalna 67.400 osoba, temeljem izračuna da Austrija ima 8,9 milijuna stanovnika.
Ova, druga, novo predstavljena studija provedena od 21. do 24. travnja na 2.800 ispitanika iz svih devet austrijskih pokrajina starijih od 16 godina, a 1.432 osobe testirano je na koronavirus i uzet im je bris grla i nosa.
„U drugoj studiji zabilježen je jasan i znatan pad broja zaraženih koronavirusom“, rekao je Faßmann. Istaknuo je kako je studija pokazala da je krajem travnja u Austriji bilo stvarno zaraženo „samo“ 0,15 posto populacije odnosno 10.823 Austrijanaca.
„Ovaj jasan pad vrijednosti, smiruje nas“, dodao je.
„Pretpostavka, da virus neopaženo zahvati veliki dio stanovništva i dovede do drugog mogućeg vala i djeluje kao kočnica širenja zaraze, je iluzija. Drugi val se može dogoditi, ali to ne znači da smo time i zakočili veliki broj zaraženih. Moramo ostati budni“, upozorio je austrijski ministar znanosti i obrazovanja.
Virologinja Elisabeth Puchhammer je istakla kako se „ne zna da li je imunitet horde uopće moguć, a ako jeste onda je potrebno barem 60 posto zaraženih“.
„Mi smo od toga jako udaljeni“, poručila je.
Na konferenciji za novinare uz ministra Faßmanna i virologinju Bečkog medicinskog Sveučilišta Elisabeth Puchhammer govorila je i voditeljica projekta „Statistik Austria“ Matea Paškvan.
Koja razlika od retorike kad je Austrijska vlada plašila stanovnistvo sa 100.000 mrtvih i iz tog "razloga" uvela diktatorijalne mjere karantene za zdrave osobe, po kineskom modelu.