Gotovo je nemoguće pronaći slučaj u novijoj njemačkoj povijesti kada je nešto ili netko uspio na ulice izvesti pripadnike desnice, ljevice i liberala u zajedničkom prosvjedu. Sve do sada kada je to pošlo za rukom čelnicima bavarske vladajuće Kršćansko-socijalne unije (CSU) vezano uz njihov prijedlog novog zakona o policiji.
Preventivna represija
Pojedini mediji idu toliko daleko da predloženi zakon nazivaju najrepresivnijim od 1945. godine, i to zato što se njime predviđa preventivno policijsko djelovanje i kada stvarna opasnost nije utvrđena.
Kritičari zakona ističu da je riječ o grubom upletanju policije u privatnost građana Bavarske te da će njime, bude li u svibnju prihvaćen u bavarskom parlamentu, biti prekršena neka osnovna ljudska prava i prava građana na privatnost.
Iako se u konkretnom slučaju medijski najviše isticala namjera CSU-a da bavarske policajce između ostalog naoruža i ručnim granatama, koje bi u slučaju potrebe mogli upotrijebiti, sam zakon koji je u proceduru upućen još u siječnju ove godine donosi i brojne druge mjere koje policiji omogućuju nadzor građana bez obzira na to postoji li sumnja u ilegalne radnje. To su, uz ostalo, kako navodi Focus, prisluškivanje telefona, pozivi na informativne razgovore, provođenje tajnog praćenja, čitanje elektroničke pošte i razmjena osobnih podataka s drugim institucijama.
Neustavna zaštita ustava
Navedene policijske radnje nisu neuobičajene i s njima ne bi bilo nikakvih problema da, prema prijedlogu CSU-ova zakona, te radnje predviđaju sudske naloge. No, ne predviđaju, pa kritičari ističu da bi policija mogla zloupotrebljavati nove ovlasti i koristiti ih i izvan slučajeva kada su takve mjere zaista i potrebne. Naime u prijedlogu zakona navodi se da su te mjere predviđene u slučajevima neposredne opasnosti, no pravni stručnjaci ističu kako neposredna opasnost nije dovoljno precizno definirana pa bi policijski službenici u širokom tumačenju prijetnje mogli mjere nadzora koristiti i kad treba i kad ne treba.
– Pretraživanje podataka u računalima i prisluškivanje telefona kada policija procijeni da je riječ o neposrednoj opasnosti previše su kada je riječ o kršenju ljudskih i građanskih prava – kaže za Focus pravna stručnjakinja Zelenih Katharina Schulze, dodavši kako se pod krinkom zaštite ustava donose protuustavni zakoni.
Prvo Merkelica zanemari svoje dužnosti zaštite granica te ugrozi živote, imovinu i sigurnost vlastitih građana hordama bliskoistočnih dezertera, a sad tim istim građanima oduzima i temeljna ljudska prava. Nevjerojatno. Ta baba bi već morala biti osuđena na deset doživotnih zatvora, a ne obnašati dužnost kancelarke. Što se to dogodilo Nijemcima da trpe nešto takvo?