Broj zaraženih koronavirusom na svijetu premašio je 9 milijuna u ponedjeljak, prema izračunu Reutersa, dok se Brazil i Indija suočavaju s velikim rastom broja zaraženih.
Najveći broj slučajeva potvrđen je u SAD-u, njih 2,2 milijuna, odnosno 25 posto svih slučajeva. Zaraza se najbrže širi u Latinskoj Americi, na koju otpada 23 posto svih slučajeva na svijetu. Nakon SAD-a najveći broj zaraženih ima Brazil, dok je Indija na putu da prestigne Rusiju na trećem mjestu po broju zaraženih.
Globalno se broj zaraženih povećava za oko 1-2 posto dnevno od početka lipnja. U petak je zabilježeno rekordnih 176 tisuća novih slučajeva, pokazuje izračun Reutersa.
Brazil je tada objavio da je imao više od 54 tisuće novozaraženih, što je najveći dnevni porast u bilo kojoj zemlji od početka pandemije.
Više od 464 tisuće ljudi umrlo je na svijetu, a broj umrlih udvostručio se u zadnjih sedam tjedana.
Kriza se produbljuje u Brazilu gdje je umrlo više od 50 tisuća ljudi, a ne postoji testiranje širokih razmjera, dok zemlja nema stalnog ministra zdravstva. U SAD-u je umrlo više od 120 tisuća ljudi, a broj novozaraženih povećava se, nakon što je padao više od mjesec dana.
U Njemačkoj, zemlji koja uspješno suzbija koronavirus, stopa reprodukcije virusa porasla je iznad razine potrebne za dugoročno suzbijanje. Australija se također bori s velikim porastom broja zaraženih u državi Victoriaji, dok u drugim državama nije zabilježen veći broj novozaraženih u posljednjim tjednima. Španjolska pak otvara granice, dok se broj mrtvih drastično smanjio u Italiji, koja je prije bila epicentar pandemije, a u Grčku pristižu strani turisti.
Nešto manje od pola zaraženih oporavilo se od koronavirusa, ali je broj vjerojatno veći, budući da neke zemlje o tome ne objavljuju ažurnu statistiku.
U Srbiji broj novozaraženih ne pada već peti dan, zabilježeno još 96 slučajeva
U Srbiji već nekoliko dana, uz razmjerno veliki broj testiranja, ne pada broj novootkrivenih zaraza koronavirusom, a prema podacima Ministarstva zdravlja, za posljednja 24 sata registrirano je još 96 slučajeva covida 19, dok je preminula još jedna osoba.
Među 5.438 testiranih od nedjelje popodne 96 ih je bilo pozitivno, objavilo je u ponedjeljak Ministarstvo zdravlja.
Od početka epidemije registrirano je ukupno 12.990 oboljelih, te 262 smrtna slučaja. U Srbiji je trenutno 731 aktivan slučaj infekcije koronavirusom, a 19 oboljelih je na respiratoru.
Prema izvješćima beogradskih medija, koronavirusom zaražena su i petorica nogometaša Crvene zvezde, te jedan dužnosnik Nogometnog saveza Srbije (FSS).
Stručnjaci Kriznog stožera, koji su tijekom izborne kampanje pozivali na poštivanje mjera i sugerirali osobnu i pojedinačnu odgovornost, sada su suglasni da je "prijetnja ozbiljna", zbog čega nagovještavaju pooštravanje mjera kako bi se spriječilo dalje razbuktavanje zaraze.
Epidemiolog Predrag Kon je upozorio da je epidemiološka ssituacija Covid 19 u Beogradu ponovno je prijeteća".
On je ocijenio da će "nekih zabrana najvjerojatnije biti, npr. zabrana posjeta bolnicama", uz "obvezu nošenja maski u javnom prijevozu ili u trgovinama".
"Događaji sugeriraju da će se mjere morati pojačati", dodao je njegov kolega iz Kriznog stožera Srđan Janković.
Srbija je u povodu pandemije koronavirusa 15. ožujka proglasila izvanredno stanje, a ukinula ga 7. svibnja, primjenjujući za to vrijeme vrlo stroge mjere i zabrane, uključujući i opći policijski sat.
U BiH 93 nova zaražena koronavirusom
U posljednja 24 sata u Bosni i Hercegovini zabilježen je jedan smrtni ishod te 93 nova slučaja oboljelih od covida-19 što je najveći broj zaraženih nakon što su vlasti popustile epidemiološke restrikcije u zemlji.
Kako su izvijestile entitetske zdravstvene institucije, u Federaciji BiH je kod 33, a u Republici Srpskoj kod 60 osoba testiranjem utvrđeno da su pozitivni na novi virus SARS-CoV-2.
Najveći broj zaraženih je u Sarajevu, njih 15, a slijedi mala općina Srbac s 12 i Banja Luka s deset zaraženih osoba.
Prema podacima Federalnog zavoda za javno zdravstvo u protekla 24 sata u Federaciji BiH su testirana 543 uzorka. Istodobno u Republici Srpskoj je od 376 testiranih osoba, njih 60 bilo pozitivno na testiranju.
Institut za javno zdravstvo Republike Srpske izvijestio je i o jednome smrtnome slučaju štio je posljedica zaraze koronavirusom. Radi se o starijoj ženi iz Teslića koja je imala više oboljenja.
Vlasti BiH su od pojave koronavirusa sredinom ožujka uvele razmjerno stroge mjere koje su uključivale zabranu ulaska u zemlju, kretanja između pojedinih općina, zabrane okupljanja koje su popuštene tijekom svibnja. Od tada raste broj zaraženih koronavirusom, a ta se brojka nekoliko puta povećala posljednjih tjedan dana.
Slovenija: potvrđen jedan novi zaraženi u zadnja 24 sata
U Sloveniji je u zadnja 24 sata nakon provedenog 271 testa potvrđen jedan novi slučaj zaraze koronavirusom, objavila je u ponedjeljak slovenska vlada.
Time je broj ukupno zaraženih od početka epidemije porastao na 1521, a broj aktivnih slučajeva zaraze na 36.
Trenutno je zbog covida-19 hospitalizirano 6 pacijenata, od čega jedan treba intenzivno liječenje.
U zadnja 24 sata nije bilo novih smrtnih slučajeva među zaraženima, pa broj umrlih ostaje 109.
Slovenski Institut za javno zdravje (NIJZ) pozvao je u ponedjeljak pacijente i i njihovu pratnju koji su boravili u čekaonici urgentnog odjela ljubljanskog KBC-a u vrijeme dežurstva od subote u 22 do nedjelje u sedam sati da u idućih 14 dana prate svoje zdravstveno stanje i eventualnu pojavu simptoma akutne respiratorne infekcije.
U slučaju pojave simptoma, odmah trebaju nazvati svog liječnika. Utvrđeno da je naime da je u to vrijeme u čekaonici dežurne službe bila osoba zaražena covidom-19.
Bolesnik je, kako navode u bolnici, u spomenuto vrijeme nosio masku i održavao fizičku distancu, pa se ocjenjuje da mogućnost prijenosa zaraze nije bila velika, no epidemiolozi ipak zbog opreza pozivaju na monitoring svih koji su bili u čekaonici.
Infektolozi će popodne o tom slučaju iznijeti podatke na posebnoj konferenciji za novinare.