Cândido Godói je brazilska općina od 6641 stanovnika u državi Rio Grande do Sul, na granici s Argentinom. Većina ondje nosi latinska imena i prezimena, ali je to prilično kompaktna enklava koja razgovara na njemačkom jeziku. Čudno je, međutim, što na području od samo jednog četvornog kilometra u središtu, čak 80 tamošnjih obitelji ima ima čak 44 para blizanaca. To je 1000 posto više nego u jugozapadnoj Nigeriji, gdje su na svakih 100 djece, četvero ili petero blizanci. U cijeloj pograničnoj pokrajini s Argentinom prosjek blizanaca je 1,8 posto, a u općini Cândido Godói svako deseto dijete ima blizanca!
Neki tvrde da je to samo genetička slučajnost. Mogla je biti i drugačija, jer se neobične stvari dogode u malim i zatvorenim zajednicama, kakva je ova njemačkih i poljskih predaka nastala na početku XX. stoljeća. National Geographic Explorer ondje ipak istražuje hipotezu da je neobično mnogo plavokose i plavooke djece rezultat genetičkoga nastavka rada nacističkog rasističkog genetičara dr. Josepha Mengela. Taj se pred tjeralicama za ratne zločine u Auschwitzu i drugim logorima, gdje je provodio nehumane pokuse na logorašima, uključujući i okrutna usmrćivanja, uspješno u Njemačkoj skrivao sve do 1949. godine kad ga je tajna skupina nacista ODESSA prebacila u Argentinu. Od 1962. je u Paragvaju, a ubrzo potom i u Brazilu gdje se, nimalo ne odričući prošlosti, skrivao sve do smrti 1979. godine.
\"To je 1000 posto više nego u jugozapadnoj Nigeriji\" Bože dragi, kako je ovom \"novinaru\" Kišu palo na pamet uspoređivati broj blizanac u Brazilu i Nigeriji!!! Kakve to veze ima jedno s drugim? Zašto bi Nigerija bila nekakva svjetska referencaca za postotak blizanaca??? To zna samo \"novinar\" Kiš. \"... rezultat genetičkoga nastavka rada nacističkog rasističkog genetičara....\" Kakav je to \"genetički\" nastavak rada??? Malo pravopisa mu ne bi škodilo...