Bjelovarsko-bilogorska županija među vodećim je županijama u nas po proizvodnji meda, s godišnjom proizvodnjom oko 160 tona te 560 pčelara i 37 000 košnica. Ova slatka proizvodnja drži tradiciju niz godina, a u posljednje su vrijeme postali inovativni. Lani je u Garešnici otvoren hotel za pčele, i to s pet zvjezdica. Na jedinstvenu ideju došli su supružnici Tatjana i Domagoj Balja, čija obitelj ima dugu tradiciju bavljenja pčelarstvom u tome kraju. Osmislili su projekt u sklopu kojega svi zainteresirani u njihov pčelinjak mogu postaviti vlastite košnice te sami proizvoditi med.
– Naši nas kupci često pitaju je li med koji prodajemo zaista prirodan i jako im je važno da dobiju pravi, domaći proizvod. Stoga smo im odlučili ponuditi mogućnost da sami proizvode vlastiti med. U našem pčelinjacima izdvojili smo prostor za nove košnice u kojima naši klijenti mogu proizvoditi i med i druge pčelinje proizvode – objašnjava Tatjana Balja.
Hotel za pčele nalazi se na dvije lokacije, pri čemu su recepcija, edukativna prostorija, prostorija za prodaju proizvoda na kućnom pragu i soba za goste smješteni u Garešnici, a košnice koje se iznajmljuju u prirodnom su okruženju u obližnjem mjestu Kapelica. Dodatna prednost je što se u svakom trenutku može računati na stručnu podršku supružnika Balja koji pčelarstvo imaju u malom prstu. Redovito se održavaju i stručne radionice i predavanja, na kojima svi zainteresirani imaju priliku doznati tajne pčelarenja.
Nudimo i smještajne kapacitete klijentima koji nisu iz našega kraja, a ovih dana osposobit ćemo api-komoru – najavljuje Tatjana.
Riječ je o tretmanu inhalacije zrakom iz pčelinje košnice koja služi za liječenje mnogih, ali prije svega respiratornih bolesti, a naročito pomaže u liječenju astme i bronhitisa kod djece i odraslih. O kvaliteti meda s područja Bjelovarsko-bilogorske županije dovoljno govori i činjenica da se u Gudovcu kod Bjelovara redovito održava Pčelarski sajam, a ove godine je među 130 izlagača iz Hrvatske bilo i osam stranih, a prvi put iz Engleske i Litve.