U odnosu na moguću ozračenost građana u Njemačkoj, hrvatski građani izloženi su samo 16%, tvrde u Udruzi pokretnih komunikacija Hrvatske.
Pod stalnim nadzorom
U povodu javne rasprave o potencijalnim učincima izloženosti elektromagnetskim poljima (EMP) na zdravlje koju do 16. travnja provodi Europska komisija, udruga je novinarima prezentirala podatke o EM zračenjima, posebice onima baznih postaja u pokretnim mrežama. Ističu da je zakonska regulativa RH ne samo usklađena s direktivama EU nego stroža. Tako je u Pravilniku o zaštiti od elektromagnetskih polja za vrijednost električnog polja dopušteno samo 40% onog što je propisano direktivom EU, a kod snage je primijenjen još stroži faktor: dopušteno je samo 16% snage propisane direktivom EU. – Telekomunikacijski operatori pod stalnim su nadzorom službi koje prate zračenja. Ako neke lokacije i ne bi imale pokazatelje u okvirima propisa, ne bi bilo moguće ishoditi dozvolu za puštanje bazne postaje u rad. Hrvatski su propisi posebno strogi za područja povećane osjetljivosti poput bolnica, škola i dječjih vrtića, a sve mjeritelje mora akreditirati Ministarstvo zdravlja – izjavio je prof. dr. sc. Juraj Bartolić, redoviti profesor Zavoda za radiokomunikacije Fakulteta elektrotehnike i računarstva u Zagrebu.
Početkom veljače 2014. znanstveni odbor EK izdao je priopćenje da zračenje telekomunikacijske opreme u razinama koje se koriste u praksi ne predstavlja zdravstveni rizik za opću populaciju.
Antene pokraj škole
– Na žalost, u javnosti se često barata paušalnim podacima, brojevima koji ništa ne predstavljaju i koji su najčešće izvučeni iz vrlo kompleksnog konteksta – stav je dr. sc. Ivice Prlića, predstojnika Jedinice za dozimetriju zračenja i radiobiologiju s Instituta za medicinska istraživanja i medicinu rada. On dodaje i da TK oprema nije jedini izvor zračenja kojem je stanovništvo izloženo.
Inače, Hrvatska udruga za zaštitu od elektromagnetnog zračenja nedavno je osnovana upravo nakon postavljanja baznih stanica na krovu trgovačkog centra u zagrebačkom naselju Vrbani III, u neposrednoj blizini škole i vrtića. Cilj im je zaštita ljudskog zdravlja a da se pritom ne ograničava razvoj mobilnih telekomunikacija.
Pa zato mi imamo 16% njihove plaće.