Tuberkuloza nije bolest prošlosti. Još je prisutna, jer je životni vijek stanovnika duži, a sve je više i bolesti koje slabe imunološki sustav, poput karcinoma i dijabetesa. Novih slučajeva oboljenja bit će još, zbog čega se mjere prevencije moraju i dalje provoditi, upozorila je dr. Biserka Hranilović, epidemiologinja Zavoda za javno zdravstvo Karlovačke županije, na jučerašnjem predavanju o toj bolesti u Crvenom križu.
Dugotrajna terapija
Prezentaciju o najvažnijim karakteristikama, otkrivanju i liječenju bolesti održale su učenice Medicinske škole Karlovac Stjepanka Jurčević i Maja Jelić. U Hrvatskoj svake godine od TBC-a oboli tisuću osoba. U našoj je županiji u 2008. dijagnosticirano 49 slučajeva te zarazne bolesti koja se prenosi kapljičnim putem, ako je osoba u dužem razdoblju u kontaktu sa zaraženim. Liječenje traje i do devet mjeseci, a najvažnije je da se ne prekida.
– Stotinu pacijenata svake godine umire zbog prekida liječenja. Dovoljno dugo liječenje jamstvo je da će se u tome uspjeti – napomenuo je nacionalni koordinator za TBC Aleksandar Šimunović. Voditeljica Odjela za dijagnostiku tuberkuloze HZJZ-a dr. Vera Katalinić-Janković kaže da će TBC-a biti dok je i čovječanstva. Napredak je vidljiv, ali rezultati mogu biti bolji, čemu pridonose i ovakva predavanja.
Iz Karlovca u Klenovnik
U Općoj bolnici Karlovac mjesečno se utvrde jedan do dva pozitivna slučaja te tjedno jedan negativni.
– Inicijalno liječenje u našoj bolnici traje dva mjeseca. Slijedi terapijsko održavanje četiri do šest mjeseci, ovisno o težini bolesti, koje se provodi u specijaliziranoj bolnici za plućne bolesti i TBC-u Klenovnik – rekla je voditeljica Odsjeka pulmologije dr. Marijana Zadro.