Određene promjene i kompromisi u području “umjetne oplodnje” i zakonu koji regulira to područje uz čvrstu zabranu zamrzavanja zametaka ipak bi se mogli dogoditi.
>>"Napokon, postat ću majka nakon pet godina čekanja"
Rasprava u svibnju
Unutar struke sve se više razgovara o tome kako u najtežim slučajevima neplodnosti treba omogućiti pohranu zametaka, a ne samo jajne stanice. Dvjesto do 300 parova koji trebaju pomoć medicinski potpomognute oplodnje da bi došli do djeteta bez mogućnosti zamrzavanja zametaka, a imaju za začeće doista minimalnu šansu. U tih dvadesetak posto pacijenata su muškarci s teškim oblikom neplodnosti pa imaju tek nekoliko spermija koji su sposobni za oplodnju, zatim žene iznad 40. godine života koje imaju samo 7 posto šanse da zatrudne in vitro fertilizacijom te mlađe žene kod kojih su brojni postupci bili neuspješni.
Iako je 90 posto djece koja se rode uz pomoć medicinskih postupaka začeto nakon svježeg embriotransfera, a mali postotak iz zamrznutoga zametka, stručnjaci ne skrivaju da su upravo navedene tri skupine pacijenata izuzetno hendikepirane. Jer, ona mala šansa da postanu roditelji postala je još manja novom zakonskom regulativom. Stoga se u stručnim krugovima sve više ističe kako u aktualni zakon treba intervenirati i u izuzetnim slučajevima omogućiti zamrzavanje zametaka.
Uz evaluaciju rezultata u broju trudnoća i rođene djece nakon svježeg embriotransfera i nakon odmrznutih jajnih stanica, liječnici će o tome raspraviti na kongresu IVF-a sredinom svibnja. Očekuje se da će sadašnje neslužbene informacije o tome postati i službeni prijedlog struke.
A da ima prostora za svojevrsnu liberalizaciju pod kontrolom struke, naznačio je i državni tajnik A. Z. Golem na nedavnom okruglom stolu o “umjetnoj oplodnji” koji je organizirao HSLS.
Dr. Renato Bauman iz KB “Sveti Duh” smatra da bi takva zakonska promjena bila jako dobra jer, ističe, primjerice, ženama nakon 40. godine života rapidno pada plodnost, a pohranjeni zameci im, barem malo, šansu za trudnoćom poboljšavaju. Sa zamrzavanjem jajnih stanica počinjemo 1. veljače, kaže dr. Buman. Dr. Vanja Fenzl iz KB Merkur također smatra da je svaka mogućnost koja otvara veću šansu parovima dobrodošla i smatra da bi to bio pozitivan pomak.
Jedina šansa za začeće
– Kada bi zakon dopustio zamrzavanje zametaka za izuzetne slučajeve, i oni najugroženiji imali bi veću šansu barem dok se ne odluči da je zamrzavanje embrija najidealnija solucija – drži dr. Fenzl.
Predsjednik stručnog društva za humanu reprodukciju prof. dr. Velimir Šimunić slaže se da je kod nekih medicinskih indikacija zamrzavanje zametka gotovo jedina šansa za začeće.
– Upravo u ovom segmentu “umjetne oplodnje” dogodile su se promjene u talijanskom zakonu koji danas omogućuje pohranu zametaka u najtežim oblicima neplodnosti – kaže prof. Šimunić i potvrđuje da će se o tome otvoriti rasprava na stručnom skupu o izvantjelesnoj oplodnji.
Gospodo koji ste plodni. Ako sam išta naućio ovih godna hodajući po bolnicama onda je to stara indijanska poslovica: \"NE SUDI O ČOVJEKU U ČIJIM MOKASINAMA NISI HODAO\". Milinović je uzakon ugradio svoje moralne vrijednosti i mišljenja, a ne mojeje i u tome je probem. Po meni nije moralno tvrditi da žene koje se podvrgnu postuku imaju više šanse za rak, a onda ih prisiljavati da moraju ići 10 puta više nego prije, kako bi imali jednake šanse za uspijeh,