Ili je Osijek najstroži grad u kojem policija kažnjava građane ili su Osječani najlošiji vozači, biciklisti, usto skloni alkoholu.
“Dilema” je to o kojoj se intenzivno raspravlja u javnosti, a građani sve više kritika adresiraju na PU osječko-baranjsku. Čak je i HDSSB uputio otvoreno pismo ministru Vlahi Orepiću i izrazio “sumnju građana kako osiromašeni Slavonci i Baranjci kroz policijske kazne pune državni proračun”. Zadnji podaci o broju prometnih prekršaja pokazuju da ih je lani zabilježeno 93.937 u PU osječko-baranjskoj, a u deset puta većem Zagrebu ta je brojka iznosila 180.453.
Osječko-baranjska je policija kaznila i 1881 biciklista zbog alkohola, dok ih je u Splitu evidentirano primjerice pet. – Kad bismo pretpostavili da je svaki biciklist kažnjen s 500 kuna, kolika je kazna za vožnju po pješačkoj stazi, dolazimo do brojke od 940.500 kuna – izračunali su u Živom zidu.
Policija ističe da radi po zakonu, cilj im je spašavanje života i smanjivanje troškova nesreća. Sukladno tome, jedna od mjera je, kažu, i represivno postupanje policije. – Od ukupnog broja evidentiranih prekršaja 36% rezultiralo je lani upozorenjem te 12,2% beznačajnim prekršajem ili oportunitetom i nije pokrenut prekršajni postupak – navodi Darijo Premec, glasnogovornik PU osječko-baranjske.
>>Biciklist vozio sa 2,36 promila alkohola u krvi
>>Pijani biciklist vrijeđao policajce pa ga vezali i uhitili
Policija u Osijeku radi po zakonu kad gospođu baci na pod, kad izmišlja da je pješak prešao na crveno, kad biciklist vozi po pločniku iako u tom dijelu grada nema biciklističke staze, itd.