Gradonačelnik Svete Nedelje, Dario Zurovec, najavio je revolucionaran potez kad je lokalna politika u pitanja. Taj grad prvi u Hrvatskoj će za svoje službenike u gradskoj upravi uvesti fiksni i varijabilni dio plaće. Varijabilni dio plaće ovisit će o tome kakve su službenici dobili ocjene od građana.
Građani će to moći učiniti putem danas predstavljene aplikacije i to nakon korištenja usluga unutar gradske uprave. Novost je i to što će se zaposlenici moći i međusobno ocjenjavit, a što će u konačnici rezultirati rang listom zaposlenika prema ocjenama.
U drugom koraku, najavio je gradonačlenik, gradskom vijeću će predložiti smanjenje plaća svim zaposlenicima u iznosu od 10%.
Grad će tako u svakom kvartalu isplaćivati nagrade po sljedećem kriteriju:
• 5% najlošije ocijenjenih neće dobiti nagradu (imat će primitke 10% manje od trenutnih)
• Sljedećih 20% će dobiti nagradu u iznosu polovine iznosa koji im je umanjen (imat će primitke zbrojeno plaća plus nagrada 5% niže od dosadašnje plaće)
• Srednjih 50% ocijenjenih će dobiti nagradu u istom iznosu za koji im je umanjena plaća (dakle plaća + nagrada će biti jednaki dosadašnjoj plaći)
• Sljedećih 20% ocijenjenih će dobiti nagradu u iznosu većem od umanjenja plaće (plaća + nagrada će biti 5% veći iznos od dosadašnje plaće)
• Najbolje ocijenjenih 5% će dobiti nagradu u dvostruk većem iznosu od umanjenja plaće (plaća + nagrada će biti 10% veći iznos od dosadašnje plaće).
"Ocjenjivanje zaposlenika kreće od 1. ožujka 2020. godine. Ukoliko gradsko vijeće usvoji takvu odluku, a vjerujem da hoće, to će se prvi puta vidjeti na plaćama 1. srpnja 2020. godine. Ocjenjivanje će se vršiti na način da prilikom korištenja usluge gradske uprave građanin od zaposlenika dobije četveroznamenkastu šifru koji će unijeti u aplikaciju kako bi mogao pristupiti ocjenjivanju tog zaposlenika", objavio je na svom službenom Facebook profilu gradonačelnik Zurovec dodavši kako to nije sve.
Naime, grad Sveta Nedelja tako će prvi u Hrvatskoj uvesti i javnu objavu svih ugovora, narudžbenica i faktura kako bi se vidjeli i dokumenti na koje su fakture povezane.
"Tu prikazujemo sve dokumente, pa čak i one koji su ispod 20 000 kuna što po zakonu o javnoj nabavi nije obavezno objavljivati. Jedini izuzetak su, ukoliko ćemo imati takvih slučajeva, ugovori ili fakture vezani za socijalnu skrb. Već ranije smo predstavili i novi GIS kroz koji smo podignuli razinu transparentnosti prostornih planova, infrastrukture i rješavanja komunalnih problema kroz aplikaciju Popravimo.hr. Isto tako smo prvi u Hrvatskoj uveli mjerenje elektromagnetskog zračenja u stvarnom vremenu uz online objavu istih u suradnji s Končar institutom kako bi naši građani imali uvid u stvarne razine zračenja. To je razina transparentnosti na svim područjima koja u Hrvatskoj još nije viđena do sada", objasnio je Zurovec napominjući kako građane moli za razumijevanje ukoliko u početku rada spomenuta aplikacija potencijalno bude imala tehničke probleme.
Inače, u kontekstu ove priče nije zgorega napomenuti kako je Sveta Nedelja uz Bjelovar jedini grad koji se odvažio za racionalizaciju često nagomilane i slabo efikasne javne uprave - od smanjenja poreznog i prirezngo opterećenja preko digitalizacije pa sve do apsolutne transparentnosti.
Takva ekonomska politika već je urodila plodom, sve više privlači investitore i poduzetnike. U tom kontekstu možemo samo spomenuti tvrtku "Rimac automobili" hrvatskog inovatora Mate Rimca čjie je sjedište upravo u Svetoj Nedelji, a tamo je i sjedište tvrtke "Sancta Domenica", vodećeg domaćeg lanca kad je u pitanju informatika i tehnologija.