Pri pakračkom Crvenom križu osnovan je Volonterski palijativni koordinacijski tim, prvi i za sada jedini takav u Hrvatskoj.
-Ideju za tim su dale Ljerka Pavković i Ljerka Švajghart, glavne sestre u bolnicama u Lipiku i Pakracu. Razlog zašto je tim osnovan pri našem Crvenom križu je među ostalim i taj što odnedavno imamo i posudionicu ortopedskih pomagala koje besplatno dajemo na korištenje onima kojima je to potrebno. Od idućeg ponedjeljka volonterski tim kojeg pored medicinskih sestara čine liječnici, psiholog, socijalni radnik i svećenici imat će i vlastiti prostor u Specijalnoj bolnici u Lipiku gdje će oni dežurati. Kroz ovaj tim ne samo da će puno dobiti najteži bolesnici koji su na odlasku nego posebno njihove obitelji, ali i grad, a u konačnici i država – kazao je Duško Kliček, ravnatelj Gradskog društva Crveni križ Pakrac.
Prošli svu edukaciju
On je projekt predstavio i na sastanku svih ravnatelja gradskih Crvenih križeva u Hrvatskoj.
Ovaj pakračko-lipički tim čiji su svi članovi prošli potrebnu edukaciju spreman je u svakom trenutku pomoći i omogućiti oboljelima dostojanstven, kvalitetan i miran život do samoga kraja te psihološku podršku članovima obitelji, kao i svu ostalu pomoć koja im u tom trenutku bude potrebna. Kako bi tim imao i svoju budućnost u njemu djeluju Ambasadori dobročinstva, mladi volonteri, odnosno učenici medicinskih i fizioterapeutskih razreda Srednje škole Pakrac te članovi Mladeži Crvenog križa.
U teškim trenucima dovoljna i ruka pomoći
-Svjesni smo da na terenu ima i osoba kojima je potrebna takva pomoć, a koji ne znaju za nas niti mi za njih te ćemo zbog toga obići teren i održati predavanja. Velika pomoć će nam biti i gerontodomaćice koje obilaze stare i napuštene. Imamo osoba koje imaju otvorene rane, a koje nitko ne posjećuje niti se o njima brine – kaže ravnatelj Kliček.
Ljerka Pavković, članica Volonterskog palijativnog tima ističe da žele da njihovi volonteri u dogovoru s ravnateljima bolnica ulaze i u te ustanove i da im pomažu u onom dijelu za koji oni nemaju vremena jer je u svakoj takvoj ustanovi imamo nedostatak medicinskih sestara i fizioterapeuta.
– Zašto se ne bi omogućilo volonteru koji ima znanje i to želi te shvaća koliko to treba da u svoje slobodno vrijeme dođe i bude uz bolesnika i drži ga za ruku. Naime, mene je fascinirala jedna fotografija na seminaru kada smo imali prezentaciju palijativne skrbi na kojoj se nalazi umirući čovjek s infuzijom i umjetnom rukom koja bolesnika drži kako se ne osjećao usamljeno. U takvim trenucima čovjeku je dovoljna nečija ruka, a mi je želimo pružiti – poručila je Ljerka Pavković.