Novi pravilnik o držanju kućnih ljubimaca predstavlja ugrožavanje Ustavom zajamčene slobode i privatnosti, tvrdi, i za to pronalazi mnoge istomišljenike, civilna aktivistica i bivša uzgajivačica pasa Vesna Vilus.
Komentari Karlovčana na odredbe u prosincu donesenog dokumenta “Uvjeti i način držanja kućnih ljubimaca” uglavnom se sažimaju u jednu izreku, karakterističnu za imidž koji si gradi gradonačelnik Damir Jelić - ‘Besposlen pop i jariće krsti’.
Nevješto prepisano
Po novim pravilima, u stanu veličine do 30 četvornih metara ne smije se držati pas viši od 40 centimetara. Za usporedbu, njemački je ovčar visine od 55 do 65 centimetara, a američki stafordski terijer od 43 do 48 centimetara. U stanu većem od 30 četvornih metara mogu se držati dva psa niža od 40 centimetara ili samo veći pas. Tim odredbama u prekršaju su supružnici i veterinari Nina i Nenad Domišljanović, koji u svom stanu od 50 kvadrata drže tri psa, dva velika i jednog manjeg.
– U mojoj je kući sve čisto i uopće se ne primijeti da imamo kućne ljubimce, jer ne smetaju ni susjedima – kaže Nina Domišljanović.
Njezinu suprugu Nenadu nije jasno bi li on trebao sada kupiti veći stan ili se riješiti pasa.
– Ništa od toga nije mogućnost. Na kojim postavkama u stvarnosti se temelji ovaj dokument?! Uostalom, ako ne remetim kućni mir, zašto ne bih u stanu držao i tigra – pita se Nenad Domišljanović.
Vesna Vilus kaže da je karlovački pravilnik u stvari prepisani zagrebački, ali i to nevješto, jer se propustilo uvrstiti odredbu po kojoj su od novih pravila izuzeti oni koji od ranije imaju, po novim kriterijima, previsoke pse ili previše ljubimaca u odnosu na veličinu stambenog prostora.
– Na promašen se način pokušava riješiti problem nebrige prema životinjama – kaže Vesna Vilus.
Pogrešnom se u javnosti smatra i odredba da se štenad i mačiće ne smije držati dulje od tri mjeseca nakon okota, jer se obično tek nakon tri mjeseca mladunci odvajaju od legla. Nina Domišljanović negoduje i zbog toga što je određeno da se s psom ne smije u trgovine, zdravstvene, obrazovne, vjerske, kulturne i sportske objekte, dječje ustanove, dječja igrališta, sportske terene, javna kupališta... To se pravda očuvanjem zdravlja i higijenskog standarda.
Prestrogo određeno
– Očito s ljubimcem ne smiješ nikamo. U inozemstvu to nije tako strogo uređeno i sasvim je uobičajeno s psom obilaziti javna zbivanja – kaže N. Domišljanović.
Ništa bez naloga
Nadzor nad poštivanjem gradskog pravilnika o držanju kućnih ljubimaca obavljaju veterinarski inspektori, međutim, vlasnici pasa ne moraju ih pustiti u stan bez naloga, pa se postavlja pitanje učinkovitosti kontrole. Također, ostaje neobjašnjeno ishoduju li veterinarski inspektori ili policija nalog. Objašnjenja očekujemo.
Problem treba riješiti zabranom držanja pasa u stanovima osim ako se ne slože stanari cijelog kvarta, a i tada lupit duplo veću pričuvu. Ako imaš kuću s okućnicom slobodno drži slona što se mene tiče.