Provedbom Plana humanitarnog razminiranja u razdoblju od 1. siječnja do 30. lipnja ove godine minski sumnjivi prostor Republike Hrvatske smanjen je za 31,2 četvornih kilometara što je 56% od ukupno planirane površine za ovu godinu. Kada se tome dodaju površine koje su u prvom polugodištu ove godine ugovorene, odnosno čija realizacija upravo započinje, ostvarenje Plana u prvoj polovini godine u dijelu koji se odnosi na poslove razminiranja iznosi 72%, priopćila je Vlada RH.
Poslovima razminiranja u tom je razdoblju ukupno pronađeno i uništeno 2076 minskoeksplozivnih sredstava i 1227 različitih neeksplodiranih ubojnih sredstava.
Mine uklonjene s područja Kutine i Velike
U prvoj polovici godine izvršeni su najsloženiji poslovi razminiranja na području Dubrovačko- neretvanske županije te je kroz 16 projekata razminirano oko 3,5 četvornih kilometara minski sumnjivog prostora prilikom čega je pronađeno i uništeno 319 protupješačkih mina i 94 komada različitih neeksplodiranih ubojnih sredstava. Dovršetkom tog razminiranja, hrvatski jug u potpunosti je očišćen od mina. U tijeku je završna analiza oko isključenja posljednjih minski sumnjivih površina i u Virovitičko-podravskoj županiji te će se uskoro moći i ovu županiju proglasiti u potpunosti očišćenom od mina.
Minska opasnost također je u cijelosti uklonjena s područja Grada Kutine i Općine Velika. Već u prvoj polovini godine potpuno je realiziran cilj postavljen Planom za 2014. godinu, a to je razminiranje svih oranica Vukovarsko-srijemske županije. Poslovi razminiranja na području Osječko-baranjske županije su pri dovršetku, a riječ je o poslovima koji se financiraju bespovratnim sredstvima Europske unije ukupne površine 3,3 četvorna kilometra, ukupne vrijednosti 22,48 milijuna kuna.
Razminiranje je nakon višemjesečnih aktivnosti uvršteno u strateške dokumente EU i u proračun razvojnih projekata koji se financiraju iz fondova EU-a. Time je omogućeno da se projektima može povući do 1,5 milijardu kuna u razdoblju do 2019. godine. U Bruxellesu su predstavljeni i argumenti za razminiranje poljoprivrednih površina te je kao rezultat otvorena mogućnost da od tog iznosa 350 milijuna kuna bude iskorišteno za razminiranje cjelokupnog poljoprivrednog područja u Hrvatskoj.
Korištenje fondova EU za ovakve svrhe do sada nije postojalo, a s obzirom na specifičan položaj Hrvatske po tom pitanju, Vlada Republike Hrvatske i Vladin Ured za razminiranje su s ostalim državnim tijelima ostvarili prekretnicu na tom području. To je prvi ovakav slučaj u dosadašnjem korištenju sredstava iz fondova na području cijele Europe.
Angažirano 266 pirotehničara
Tu je i projekt ''Naturavita“ vezan uz razminiranje Kopačkog rita i regionalnog parka Mura-Drava, koji je na inicijativu Ureda za razminiranje pokrenut u suradnji s Hrvatskim šumama, Hrvatskim centrom za razminiranje (HCR) i Hrvatskim vodama. Uspješnost samo tog jednog projekta osigurat će oko 200 milijuna kuna za razminiranje. U prvom polugodištu ove godine potpisana su tri ugovora vezana uz IPA projekte fondova EU-a, čija je vrijednost oko 68,7 milijuna kuna. Time će se do kraja godine razminirati površina veličine 9,8 četvornih kilometara na području Osječko-baranjske, Sisačko-moslavačke, Ličko-senjske i Zadarske županije.
Tijekom prvog polugodišta osiguran je kontinuitet u zapošljavanju kapaciteta 39 akreditiranih pravnih osoba za obavljanje poslova razminiranja. Prema polugodišnjim pokazateljima dnevno je bio zaposlen 301 pirotehničar, što je više u odnosu na isto razdoblje prethodne godine, kada je dnevno bilo zaposleno 266 pirotehničara.
nevjerovatno je to da se u Hrvatskoj sredstva za razminiravanje prikupljaju putem koje kakvih donacijskih okupljanja (nedavno je jedno takvo odrzano negdje u istri ako se ne varam), umjesto da vlada i sve nadlezne institucije prioritizira takvo sto i platii to iz proracuna... ali neeee, radije cemo iskesirati kandidaturu za evropsko prvenstvo u kosarci, da se lijepo predstavimo....